Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2006, sygn. PP/443-86-1/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, sygn. PP/443-86-1/06
Sprzedaż działek przez rolnika ryczałtowego.
POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 maja 2006 r. uzupełnionego wnioskiem z dnia 10 czerwca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży działek oraz dokonania w związku z tym faktem zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług -stwierdza, iż stanowisko podatnika jest nieprawidłowe .
UZASADNIENIE Pismem z dnia 31 maja 2006 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność rolniczą, nie będącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik był w posiadaniu pięciu działek stanowiących rolę. Na przestrzeni 2005r. i 2006r. Podatnik dokonał sprzedaży czterech działek stanowiących rolę. Działki te zgodnie z aktem notarialnym osoba kupująca wykorzysta na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej ( budownictwo mieszkaniowe). Natomiast zbycie pozostałych działek nastąpi w okresie późniejszym bliżej nie określonym . Wątpliwości podatnika związane są z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży przedmiotowych działek oraz dokonania w związku z tym faktem zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług.Podatnik stoi na stanowisku , iż w przedstawionym stanie faktycznym w myśl art. 5 ust.1 oraz art. 43 ust.1 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług , jak również biorąc pod uwagę fakt , że sprzedaż gruntu nie jest wynikiem prowadzenia działalności gospodarczej , a także to, że nie są spełnione przesłanki uzyskiwania przychodów z działalności zarobkowej w sposób ciągły i zorganizowany nie może być mowy o powstaniu obowiązku podatkowego w zakresie uiszczenia m.in. podatku od towarów i usług oraz rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług .
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty