Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2006, sygn. ZD-G/415-4/06, Urząd Skarbowy w Wolsztynie, sygn. ZD-G/415-4/06
Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki cywilnej środków trwałych, podatnik zobowiązany jest do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz czy czynność ta jest zwolniona z podatku od towarów i usług i nie wywołuje skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że prowadzi działalność gospodarczą od 2001r. Przedmiotem działalnościpoczątkowo był handel używanymi częściami samochodowymi, a później również transport. W 2005 roku strona zawarła z mężem umowę spółki cywilnej. Spółka ta rozpoczęła działalność w 2006 roku. Przedmiotem jej działalności są usługi transportowe. W związku z tym strona., w ramach swej działalności, dokona zmian rejestracyjnych, wykreślając z zakresu jej działania usługi transportowe. W ramach prowadzonej dotychczas samodzielnie działalności Podatniczka zakupiła samochody, które obecnie zamierza wnieść do spółki cywilnej w formie aportu. Samochody będą stanowiły w spółce środki trwałe, podlegające amortyzacji. Aporty wycenione będą w wartości rynkowej (zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty