21.03.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2006, sygn. 1472/ROP1/423-11-91/06/JL, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-11-91/06/JL

Czy Spółka powinna wznowić odpisy amortyzacyjne od miesiąca następującego po miesiącu w którym doręczono (czy też w miesiącu doręczenia) Postanowienie i uznać w tym momencie za koszty uzyskania przychodu również odpisy amortyzacyjne z poprzednich okresów?Czy też powinna rozpocząć dokonywanie odpisów "na nowo" od miesiąca następującego po miesiącu powzięcia informacji uznając za koszt uzyskania przychodu miesięczny odpis bez rozliczania okresu przejściowego pomiędzy wypowiedzeniem umowy a uzyskaniem przedmiotowego Postanowienia?Czy też powinna zastosować się do art. 16h ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 15 ust. 4 ustawy i dokonując korekty odpisów amortyzacyjnych za lata poprzednie skorygować również odpisy od środków które zostały zlikwidowane?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 06.01.2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 10.01.2006 r.)


postanawia


- uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika


UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że dnia 29 lipca 2005 r. firma zwróciła się do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu w Warszawie z prośbą o interpretacje przepisów ustawy, dotyczących dokonywania odpisów amortyzacyjnych w stanie faktycznym przytoczonym przez Spółkę.Mianowicie podano do wiadomości, iż działalnością podstawową Spółki jest oddawanie do odpłatnego używania podlegające amortyzacji środki trwałe na podstawie umowy leasingu określonej w art. 17b ustawy oraz art. 17f ustawy. W wyniku różnych następstw niejednokrotnie dochodzi do wypowiedzenia i rozwiązania danej umowy leasingowej po okresie krótszym niż ten, na który umowa została zawarta i przewidziana. Po wypowiedzeniu umowy spółka stara się odzyskać przedmiot leasingu. Okres trwania procedury windykacyjnej może być różny, a czynności prowadzące do ostatecznego odzyskania przedmiotu mogą być wykonywane z większym lub mniejszym skutkiem, co powoduje różny termin faktycznego dostarczenia przedmiotów z umów wypowiedzianych do magazynu spółki. Po odzyskaniu przedmiotu spółka rozpoczyna czynności, celem których jest ostateczna sprzedaż przedmiotu poleasingowego lub oddanie go w kolejna umowę leasingową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne