Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. PP 443/1/181/208/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna, sygn. PP 443/1/181/208/05
Możliwość odliczenia szuflady, która jest urządzeniem połączonym z kasą rejestrującą, ale umieszczono ją jako osobną pozycję na fakturze zakupu.
Podatnik informuje, że zakupił kasę fiskalną i zainstalował ją w ustawowym terminie. Wg Podatnika kwota odliczenia z tytułu zakupu kasy rejestrującej obejmuje też 50 %kwoty wydatkowanej na zakup szuflady.Na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej ustawą o VAT) podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 % jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług), nie więcej jednak niż 2.500,-zł. W myśl § 7 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273 poz. 2706) odliczenie, o którym mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, zwane dalej "odliczeniem" może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu. (...). Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą. Z treści zacytowanych wyżej przepisów ustawy o VAT i aktu wykonawczego wynika jednoznacznie, ze prawo do odliczenia 50 % kwoty wydatkowanej na zakup kasy przysługuje od ceny zakupu kasy rejestrującej. Gramatyczna wykładnia podanych przepisów wskazuje, że ustawodawca miał na myśli kasę rejestrującą jako całość, bez dodatkowego wyposażenia. Analiza przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108 poz. 948 ze zm.) wskazuje, że szuflada nie jest elementem niezbędnym kasy rejestrującej. Należy z tego wnioskować, że jest to element dodatkowy, którego zakup zależy od woli podatnika. Zakup kasy fiskalnej, do czego zobowiązują przepisy podatkowe nie musi się wiązać z zakupem dodatkowych elementów. Wobec powyższego, tylko od kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej (wartość netto wg załączonej faktury wynosi 2.100,-zł.) podatnik może odliczyć 50 % z tytułu ulgi.Jako zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług Stronie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego zawartego w kwocie wydatkowanej na zakup przedmiotowej szuflady na zasadzie ogólnej zawartej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu : w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Reasumując powyższe zakup szuflady jako elementu dodatkowego kasy rejestrującej nie podlega odliczeniu w podatku od towarów i usług jako ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty