Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2005, sygn. PP-443/45/P/178/2005, Urząd Skarbowy w Łukowie, sygn. PP-443/45/P/178/2005
Czy miejscem świadczenia usługi spedycyjnej polegającej na wypisaniu karnetu TIR wykonywanej przez spedycje z krajów Unii Europejskiej (Francja i Holandia) na terenie tych państw jest terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (Francja i Holandia)?
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 05.04.2005 r. złożonego przez Podatnika (data wpływu do U.S. Łuków 06.04.2005 r., uzupełnionego pismami z dnia 27.04.2005r. i 24.06.2005r.), prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie transportu międzynarodowego z krajów Unii Europejskiej poza Unię - głównie do Rosji. Przy załadunku towarów w Unii wystawiane są niezbędne dokumenty, np. karnet TIR, a na powyższą okoliczność Podatnik dostaje faktury. Faktura otrzymana z Francji zawiera wszystkie dane kontrahenta wraz z jego numerem identyfikacyjnym europejskim. Dane Podatnika (Wnioskodawcy) nie zawierają numeru identyfikacyjnego VAT UE. Faktura otrzymana z Holandii zawiera dane kontrahenta bez jego numeru identyfikacyjnego VAT UE oraz dane Podatnika (Wnioskodawcy) również bez jego numeru identyfikacyjnego VAT UE. Wszystkie usługi transportu międzynarodowego Podatnik wykonuje z dowolnego kraju Unii Europejskiej do Rosji (przez terytorium Polski). Podatnik nie wykonuje usług, które przebiegałyby poza terytorium Polski. W uzupełnieniu wniosku w dniu 24.06.2005r. Podatnik wyjaśnił, iż " karnet TIR" to międzynarodowy celny dokument tranzytowy wystawiany przez towarzystwo udzielające gwarancji, zatwierdzony przez władze celne, na podstawie którego przewozi się towary - w większości przypadków zaplombowane przez władze celne - w pojazdach drogowych i kontenerach, zgodnie z wymaganiami konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego transportu towarów na podstawie karnetów TIR. Karnety TIR Podatnik odbiera w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Warszawie. Jest to towarzystwo, które gwarantuje władzom celnym każdego kraju tranzytowego (przez który towar przejeżdża) zapłatę należności celno-podatkowych w przypadku nieprawidłowości, które skutkują decyzją płatniczą wydaną przez władze celne danego kraju. ZMPD zapewnia gwarancję do kwoty gwarancyjnej, która na terytorium Unii Europejskiej wynosi 60.000 euro. Kierowca po załadowaniu towaru udaje się do agencji celnej, spedycji, która wykonuje usługę wypisania karnetu TIR (umieszcza w nim informacje o wadze towaru, numeru listu przewozowego, miejsca załadowania i rozładowania). Wartość takiej usługi wynosi najczęściej 30 euro. Kwota ta jest uzależniona także od obowiązujących stawek w danej agencji celnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty