Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.558.2021.2.RM
Opodatkowanie usług transportowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko częściowo nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie pytania 1, 2, 4 i 5 oraz nieprawidłowe w części w zakresie pytania 3.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2021 r., wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania realizowanych usług. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lutego 2022 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 22 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, uzupełniony pismem z 22 lutego 2022 r.
Jesteście Państwo podatnikiem podatku VAT czynnym, którego głównym przedmiotem działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) jest sprzedaż hurtowa zboża, nieprzetworzonego tytoniu oraz nasion i pasz dla zwierząt.
W chwili obecnej planujecie Państwo rozszerzyć zakres swojej działalności o szereg usług o charakterze transportowo-spedycyjnym w zakresie międzynarodowego przewozu towarów. W związku z powyższym postanowiliście Państwo potwierdzić prawidłowość kwalifikacji rozliczeń na gruncie VAT w związku z planowanym rozszerzeniem działalności o nowe usługi, świadczone w sposób szczegółowo opisany poniżej.
Wariant 1
W ramach Wariantu 1 eksporter towarów, zarejestrowany w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej dla celów VAT (dalej: Eksporter) zawierać będzie umowę sprzedaży towarów na rzecz importera towarów, niezarejestrowanego w Polsce dla celów VAT (dalej: Importer). Umowa zawarta będzie na warunkach DAP określone miejsce na terytorium Ukrainy i przewidywać będzie dostarczenie towarów Importerowi przez Eksportera.
Eksporter zawrze z Państwem umowę, na podstawie której dostarczycie towar na terytorium Ukrainy. Usługa realizowana będzie przez Państwa w taki sposób, iż odbierzecie od Eksportera towar w miejscu załadunku na terytorium RP, a następnie transportem samochodowym (przy użyciu własnego środka transportu, lub podwykonawcy) przewieziecie go do terminala przeładunkowego, będącego Państwa własnością. W terminalu przeładunkowym dokonacie Państwo przeładunku towarów ze środka transportu do kontenerów należących do podmiotu ukraińskiego, mającego siedzibę na terytorium Ukrainy, w których będą przewożone towary zakupione przez Importera od Eksportera, niezarejestrowanego w Polsce dla celów VAT, nieposiadającego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (dalej: Właściciel Kontenerów).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty