Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2005, sygn. DWUS DPD-005/01/05, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu, sygn. DWUS DPD-005/01/05
Czy podatek należny VAT od otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego dopłat z tytułu stosowania obowiązkowych ulg w przewozach pasażerskich stanowi dla Przedsiębiorstwa koszt uzyskania przychodów?
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Stosownie do przepisów zawartych w art. 8a ustawy z dnia 20.06.1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, Przedsiębiorstwo jako przewoźnik publiczny otrzymuje od Urzędu Marszałkowskiego dopłaty z tytułu stosowania obowiązujących ustawowych ulg w przewozach pasażerskich. Zgodnie z przepisem zawartym w ust. 2a w/w artykułu przy określaniu wielkości dopłaty nie uwzględnia się podatku od towarów i usług. Do 30 kwietnia 2004 r. dopłaty te nie stanowiły obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT a więc w całości rekompensowały utracone przychody z tytułu stosowania ustawowych ulg w opłatach za przejazdy autobusami. Od dnia 1 maja 2004 r. po wejściu w życie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług stosownie do przepisów zawartych w art. 2 tej ustawy - do obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT zalicza się także dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze związane ze świadczeniem usług. Zapłaconego należnego podatku VAT od w/w dopłat nikt przedsiębiorstwu nie refunduje, gdyż nie został zmieniony przepis zawarty w art. 8a ust. 2a ustawy z dnia 20.06.1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów. Podatek ten przedsiębiorstwo zmuszone jest zarachowywać w swoje koszty działalności, gdyż nadal przy określaniu wielkości dopłaty nie uwzględnia się podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty