26.07.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. DUS-PP/443/56/2005/AM, Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie, sygn. DUS-PP/443/56/2005/AM

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla obrotu nieruchomościami przez Spółkę - dewelopera, tj.: od sprzedazy gruntu i budynków mieszkalnych oraz budowli trwale związanych z tym gruntem, od sprzedazy udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego na wewnętrzne drogi dojazdowe oraz w zakresie wystawiania faktur VAT korygujących obniżających stawke podatku należnego ze stawki 22% do stawki 7% od zaliczek pobranych na zakup ww. gruntów.

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2005r. który wpłynął w dniu 09.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla obrotu nieruchomościami przez Spółkę - dewelopera , tj.:1. od sprzedaży gruntu i budynków mieszkalnych oraz budowli trwale związanych z tym gruntem od sprzedaży udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego na wewnętrzne drogi dojazdowe - jest prawidłowe. 2. w zakresie wystawiania faktur VAT korygujących obniżających stawkę podatku należnego ze stawki 22% do stawki 7%, od zaliczek pobranych 11 sierpnia 2004r. na zakup gruntu przeznaczonego pod budownictwo mieszkaniowe oraz udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego na wewnętrzne drogi dojazdowe - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 09.05.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 , następuje na drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne