Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. 1424/1110/443/46/2005/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1424/1110/443/46/2005/IW
Czy jako zwolniony podmiotowo podatnik podatku od towarów i usług przy dokonaniu nabycia towarów z krajów Unii Europejskiej musi odprowadzić podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia?
POSTANOWIENIE W dniu 31.03.2005r. Pan ....... prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą ........ wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od dnia 01.07.2003r. w zakresie świadczenia usług paramedycznych i usług edukacyjnych ( jak pisze Podatnik usługi zwolnione z podatku VAT). W 2003r. Podatnik osiągnął przychód z działalności gospodarczej w wysokości 22.410 zł i był zwolniony z VAT. W okresie styczeń kwiecień 2004r. nie przekroczył kwoty przychodu w wysokości 10.000euro. Aktualnie podatnik poszerzył działalność gospodarczą o sprzedaż detaliczną i hurtową artykułów spożywczych. Podatnik nadal w 2005r. korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Towary spożywcze zakupuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej od kontrahentów z Austrii i Holandii.Opierając się na przepisie art. 10 ust. 1 pkt 2 lit. "c" ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług , zgodnie z którym wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 2, nie występuje w przypadku, gdy dotyczy towarów innych niż wymienione w pkt 1 nabywanych przez podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, Podatnik nie opodatkował takiego nabycia podatkiem VAT i nie zarejestrował się jako podatnik VAT "unijny".Jak Podatnik pisze we wniosku, kontrahenci zagraniczni traktują tę sprzedaż, jako wysyłkową i na wystawianych fakturach naliczają swój krajowy podatek VAT, gdyż nie jest podatnikiem VAT "unijnym", w związku z czym nie posiada numeru NIP unijnego i kontrahenci zagraniczni nie mogą wystawiać faktur ze stawką podatku 0%.Pytanie podatnika: czy jako zwolniony podmiotowo podatnik podatku od towarów i usług przy dokonaniu nabycia towarów z krajów Unii Europejskiej musi odprowadzić podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty