Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. PP II 443/1345/460/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy, sygn. PP II 443/1345/460/04
Wątpliwości Podatnika dotyczą prawa do odliczenia podatku od zakupu posiłków profilaktycznych i napojów lub produktów do ich przygotowania we własnym zakresie przez pracowników.
Odpowiadając na wniosek Strony, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, że stosownie do zapisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika, podstawą wydawania przez pracodawcę posiłków profilaktycznych jest układ zbiorowy pracy oraz przepisy prawa pracy. Świadczenie usług w oparciu o przepisy prawa pracy nie jest jednak świadczeniem usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, bowiem spełnienie obowiązku nałożonego na pracodawcę nie wynika z autonomii woli stron, a jest rezultatem ww. regulacji. Oznacza to, że pozostaje ono poza zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Tak więc nieodpłatne przekazanie pracownikom posiłków profilaktycznych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty