21.10.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.10.2004, sygn. PD I 415-110/115/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki, sygn. PD I 415-110/115/04

Czy należy zwrócić podatek VAT od zlikwidowanego środka trwałego oraz czy należy doliczyć do przychodu z działalności gospodarczej i odprowadzić podatek dochodowy od tej części wartości zlikwidowanego środka trwałego, która nie była zamortyzowana?

Pytanie podatnika

Podatnik, w 2003 r. wydzierżawił działkę, na której postawił wiatę metalową i przystosował do handlu detalicznego. Podatek VAT od zakupionych materiałów został podatnikowi zwrócony. Od wartości netto wyżej wymienionego środka trwałego, w okresie od października 2003 r. do kwietnia 2004 r. dokonywane były odpisy amortyzacyjne. Na dzierżawionym terenie w 2004 r., z uwagi na brak zabezpieczenia terenu, doszło do dewastacji kiosków usytuowanych na bazarze. Fakt ten został zgłoszony na policję. Obecnie środek trwały (wiata przystosowana do drobnej sprzedaży) nadaje się do likwidacji. Podatnik nadal prowadzi działalność gospodarczą.Wyjaśnienia w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.Na wstępie należy zauważyć, że likwidacja środka trwałego nie jest tożsama ze sprzedażą, dlatego też w przypadku likwidacji środka trwałego, art. 14 ust. 2 pkt 1ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie znajduje zastosowania. Oznacza to, że na dzień likwidacji środka trwałego, jego niezamortyzowana wartość nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W świetle art. 22 ust. 1 cyt. ustawy, za koszt uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkami określonymi w art. 23.Zgodnie z zapisem zawartym w art. 23 ust. 1pkt 6 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.W myśl art. 23 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.Ponieważ przedmiotowy środek trwały utracił przydatność gospodarczą z innego powodu niż zmiana rodzaju działalności gospodarczej, strata powstała w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego, jest kosztem uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym środek ten zlikwidowano. A zatem, zgodnie z przepisami może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość poniesionej straty powstałej w wyniku likwidacji środka trwałego, z wyłączeniem tej części wartości środka trwałego, która została pokryta odpisami amortyzacyjnymi - tak więc kosztem jest wartość likwidowanego środka trwałego w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi tj. w wysokości różnicy między jego wartością początkową a sumą dokonanych już odpisów amortyzacyjnych. W przypadku, gdy poniesiona strata dotyczy składnika majątku trwałego podatnik jest, między innymi, obowiązany:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne