Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. US-PD-I/415-67/04, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. US-PD-I/415-67/04
Czy istnieje możliwość przekazania firmy na rzecz małżonka w formie darowizny oraz jakie są tego konsekwencje podatkowe.
Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przedsiębiorstwo - to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Natomiast przedsiębiorstwo w myśl przepisów art. 55 Kodeksu cywilnego jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.Instytucja prawna darowizn jest uregulowana w przepisach art. 888- 902 Kodeksu cywilnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Obdarowanym może być osoba fizyczna jak i prawna. Mechanizm darowizny polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. W teorii prawa cywilnego i podatkowego bezpłatne przekazanie rzeczy i praw majątkowych, w tym przedsiębiorstwa jako zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, a stanowiących majątek jednego małżonka na rzecz drugiego małżonka, ma charakter umowy darowizny i jest możliwe w świetle obowiązujących unormowań prawnych.Na podstawie § 27 ust. 1 i 3 oraz § 28 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) również w razie likwidacji działalności podatnik jest zobowiązany do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz wyposażenia (wyposażenie objęte jest spisem z natury tylko w przypadku likwidacji zakładu). O zamiarze sporządzenia tego spisu podatnik powinien zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą jego sporządzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty