17.09.2020 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 17 września 2020 r., sygn. II PK 5/19

Prawo działacza związkowego do ochrony trwałości stosunku pracy nie ma charakteru bezwzględnego. Jego roszczenie o przywrócenie do pracy nie powinno być uwzględniane automatycznie bez zbadania okoliczności konkretnego przypadku, a przede wszystkim przyczyn zwolnienia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa A. J. przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w [...]. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 września 2020 r., skargi kasacyjnej powódki, strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 11 maja 2018 r., sygn. akt VIII Pa (...),

1. oddala skargi kasacyjne,

2. koszty postępowania kasacyjnego między stronami wzajemnie znosi.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Ś., wyrokiem z dnia 7 czerwca 2017 r., przywrócił A. J. do pracy na poprzednich warunkach w Izbie Administracji Skarbowej w [...].

W sprawie ustalono, że powódka była zatrudniona w Urzędzie Skarbowym w W. od dnia 18 sierpnia 1997 r., zajmując do 31 grudnia 2010 r. stanowisko starszego komisarza skarbowego, a następnie została przeniesiona do Działu Obsługi Bezpośredniej. U pozwanego obowiązywał regulamin organizacyjny, a także zarządzenie nr (...) Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie przestrzegania zasad Kodeksu Etyki Służby Cywilnej w Urzędzie Skarbowym w W.

W piśmie z dnia 29 marca 2010 r. Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "[...]" nr (...) w Urzędzie Skarbowym w W. (dalej jako US) poinformowała Naczelnika US, że osobami objętymi szczególną ochroną trwałości stosunku pracy są: A. J., Z. K. i A. M. Uchwałą podjętą w tym samym dniu upoważniono A. J. do reprezentowania Organizacji Międzyzakładowej wobec Naczelnika US jako pracodawcy, we wszystkich sprawach z zakresu indywidulanych stosunków pracy oraz w zakresie praw i interesów zbiorowych, które na podstawie przepisów prawa objęte są kompetencjami związków zawodowych. Jednocześnie wskazano, że Komisja Międzyzakładowa udzieliła powódce szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy na warunkach określonych w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 263, dalej ustawa o związkach zawodowych) do dnia 31 marca 2014 r.

W piśmie z dnia 20 kwietnia 2011 r. Naczelnik US zawiadomił Komisję Międzyzakładową NSZZ "[...]" nr [...] przy Zarządzie Regionu (...) o zamiarze rozwiązania za wypowiedzeniem umowy o pracę z A. J., podając przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty