30.06.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2020 r., sygn. III CSK 357/17

Zważywszy na obowiązującą w stosunkach cywilnoprawnych zasadę swobody umów, nie można wykluczyć, że strony - bez rozwiązywania poprzednio zawartej umowy wieloletniej -przestały ją wykonywać, a nawiązały nowy stosunek w postaci umowy ustnej, przejmującej częściowo dotychczas obowiązujące zasady. Wielość możliwości interpretacyjnych wymaga dokonania wykładni umowy wieloletniej zgodnie z regułami przewidzianymi w art. 65 § 2 k.c, które nacisk kładą na uwzględnienie raczej zgodnej woli stron niż dosłownego brzmienia postanowień umownych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Roman Trzaskowski (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Zakładów "Z." S.A. w Z. przeciwko M. K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 czerwca 2020 r., skargi kasacyjnej strony powodowej oraz skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowe Zakłady "Z." spółka akcyjna w Z. wystąpiły przeciwko pozwanemu M. K. z powództwem o zapłatę kwoty 119 002,49 zł. Po częściowym cofnięciu powództwa powód ograniczył swoje żądanie do kwoty 116 806,94 zł z ustawowymi odsetkami od wyspecyfikowanych kwot i dat oraz kosztami procesu. Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 15 września 2016 r. oddalił to powództwo. Ustalił, że w dniu 31 sierpnia 2002 r. strony zawarły umowę o wieloletniej współpracy, na mocy której powód - jako producent - zobowiązał się do wyprodukowania kotłów centralnego ogrzewania z akcesoriami, potwierdzenia zamówienia od pozwanego jako odbiorcy, sprzedaży mu tych wyrobów wraz z dostawą na własny koszt, zaś pozwany - do składania pisemnych miesięcznych zamówień, dokonywania zakupów w ciągu całego roku, regulowania faktur, ubezpieczenia pieców na własny koszt i zabezpieczenia przed kradzieżą, uszkodzeniem itp., przyjmowania reklamacji, przekazywania informacji o popycie i uwag klientów, potwierdzania stanu wyrobów i salda zobowiązań w protokołach, promowania wyrobów producenta. Producent ustalał cenę wyrobów, która miała być płatna na podstawie faktury VAT we wskazanym przez niego terminie; niedotrzymanie terminu skutkować mogło wstrzymaniem kolejnych dostaw, naliczeniem odsetek ustawowych i żądaniem zabezpieczenia następnych transakcji. Przedłużenie terminu płatności wymagało pisemnego wystąpienia odbiorcy. Umowa przewidywała możliwość ustalenia przez strony dodatkowych warunków sprzedaży, które powinny zostać stwierdzone na piśmie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty