10.12.2019 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. II PK 112/18

1. Prawo do odprawy przysługuje w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy i z przyczyn niedotyczących żadnej ze stron, a przesłanką jego dochodzenia nie jest bezzasadność wypowiedzenia umowy o pracę, jak to ma miejsce w przypadku roszczenia o odszkodowanie z art. 45 k.p. Prawo do odprawy pieniężnej nie jest bowiem związane z samą wadliwością rozwiązania umowy o pracę, lecz powstaje w przypadku spełnienia przesłanek określonych w ustawie o zwolnieniach grupowych, którymi są: rozwiązanie stosunku pracy oraz wyłączność niedotyczącej pracownika przyczyny tego rozwiązania.

2. Nawet nieudzielenie absolutorium członkowi zarządu spółki handlowej, stanowiące podstawę odwołania go z funkcji, nie przesądza, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn dotyczących pracownika (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych). Inaczej mówiąc, nie można kategorycznie stwierdzić, że nieudzielenie absolutorium członkowi zarządu spółki zawsze stanowi przyczynę rozwiązania umowy o pracę dotyczącą pracownika (choćby nieujawnioną w oświadczeniu pracodawcy).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)

SSN Jolanta Frańczak (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A. Z. przeciwko Spółdzielni Produkcji Spożywczej "T." w B. o odprawę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 grudnia 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. akt VI Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w B. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w B. wyrokiem z dnia 19 czerwca 2016 r. oddalił powództwo A. Z. o zapłatę na jego rzecz od pozwanej Spółdzielni Produkcji Spożywczej T. z siedzibą w B. kwoty 17.100 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 1 lipca 2015 r. tytułem pieniężnej odprawy (pkt 1) oraz orzekł o kosztach procesu (pkt 2 i 3).

W sprawie tej ustalono, że powód był zatrudniony w pozwanej Spółdzielni od dnia 7 lutego 2002 r. do dnia 30 czerwca 2015 r., w tym od dnia 13 grudnia 2013 r. na stanowisku prezesa zarządu. Wraz z wyborem na to stanowisko, wskazując na zmniejszenie spadku sprzedaży towarów, pozwana nie określiła powodowi szczegółowych celów, do realizacji których powód miał doprowadzić. Natężenie działalności pozwanej charakteryzuje się sezonowością, jest większe w marcu i listopadzie, mniejsze w okresie wakacyjnym i po świętach Bożego Narodzenia. Na wynik finansowy pozwanej składała się praca wszystkich działów pracujących pod nadzorem i kierownictwem prezesa zarządu. W momencie objęcia przez powoda funkcji prezesa zarządu pozwana Spółdzielnia wykazywała duże straty (na poziomie 2.000.000 zł) i wymagała restrukturyzacji (zmniejszenia generowania strat przez poszczególne działy oraz zmian kadrowych). Powód obejmując stanowisko prezesa zarządu wskazywał, że na poprawę sytuacji finansowej potrzebować będzie około 3 lat. Nie został poinformowany, że rada nadzorcza Spółdzielni oczekuje efektów jego pracy w ciągu roku od objęcia tego stanowiska. Wraz z objęciem przez powoda funkcji prezesa zarządu przyjęto harmonogram poprawy sytuacji finansowej Spółdzielni na okres 3 lat. W tym celu powód wprowadził cotygodniowe narady, mające przyczynić się do bieżącego monitorowania sytuacji finansowej pozwanej. Podejmowano działania zmierzające do zwiększenia siatki klientów, wprowadzano akcje promocyjne w celu wzrostu obrotów. W pierwszym roku pracy obrany przez powoda kierunek był prawidłowy, jednak nie utrzymał się w kolejnym roku. W czasie sprawowania przez powoda funkcji prezesa zarządu pozwana początkowo zatrudniała 135 osób. Powód dokonał zmian kadrowych na istotnych z punktu widzenia działalności pozwanej stanowiskach, tj. głównego księgowego oraz kierownika działu handlowego, który był jednocześnie kontrahentem pozwanej, zawierającym niekorzystne dla pozwanej porozumienia z prowadzonymi przez siebie sklepami, co prowadziło do strat finansowych Spółdzielni. Wprowadził zmianę wzoru obliczania strat z ilościowego na wartościowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty