17.01.2019 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. II PK 263/17

1. Choć statut uczelni wyższej niewątpliwie stanowi źródło autonomicznego prawa pracy, to jednak jego postanowienia (co należy odnieść również do regulaminów wydanych na podstawie statutu) muszą pozostawać w zgodności z przepisami rangi ustawowej. Jeśli zatem uregulowania statutowe bądź regulaminowe wskazują na naruszenie przepisów rangi ustawowej, co może mieć istotny wpływ na ostateczny wynik oceny okresowej nauczyciela akademickiego, to przeprowadzenie takiej oceny na podstawie owej regulacji musi zostać uznane za wadliwe i skutkować uchyleniem oceny.

2. Pracownik, któremu powierza się określone stanowisko i stawia określone wymagania, powinien być oceniany z punktu widzenia wyznaczonych mu obowiązków i wymagań. Nie mogą natomiast stanowić kryterium oceny jego pracy oczekiwania pracodawcy, o których pracownik nie wie zawierając umowę o pracę i o których pracodawca nie informuje go w czasie trwania stosunku pracy. Nie można więc zaakceptować oceny pracownika, zwłaszcza takiej, od której zależą jego uprawnienia, przeprowadzonej według kryteriów nieznanych mu lub niezrozumiałych dla niego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)

SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A. B. przeciwko S. w W. o zmianę oceny okresowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 stycznia 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. akt XXI Pa [...],

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od pozwanej na rzecz powódki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powódka A. B. wystąpiła z pozwem przeciwko pozwanej S. w W. o: 1. zmianę oceny pracy powódki z 2013 r. za okres od 2009 r. do 2012 r. wydanej przez pozwaną przez orzeczenie, że powódka uzyskała ocenę pozytywną za okres od 2009 r. do 2012 r., ewentualnie o uchylenie oceny pracy powódki z 2013 r. za okres od 2009 r. do 2012 r. wydanej przez pozwaną i nakazanie pozwanej ponownego przeprowadzenia oceny pracy powódki za okres od 2009 r. do 2012 r. na podstawie kryteriów przewidzianych w statucie, z wyłączeniem Regulaminu; 2. zmianę oceny pracy powódki z 2015 r. za okres od 2013 r. do 2014 r. wydanej przez pozwaną przez orzeczenie, że powódka uzyskała ocenę pozytywną za okres od 2013 r. do 2014 r., ewentualnie o uchylenie oceny pracy powódki z 2015 r. za okres od 2013 r. do 2014 r. wydanej przez pozwaną i nakazanie pozwanej ponownego przeprowadzenia oceny pracy powódki za okres od 2013 r. do 2014 r. na podstawie kryteriów przewidzianych w statucie, z wyłączeniem regulaminu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty