13.02.2019 Kadry i płace

Postanowienie SN z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. II PK 30/18

Jeżeli jedyną wadliwością wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy jest zastosowanie przez szkołę zbyt krótkiego okresu wypowiedzenia przez sprzeczne z prawem oznaczenie terminu jego upływu przed końcem roku szkolnego, to stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu właściwego i do tego czasu nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia, natomiast nie służą mu roszczenia przewidziane w art. 45 § 1 k.p. (art. 49 k.p. w związku z art. 20 ust. 3 i art. 91 c ust. 1 KN).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z powództwa G. I. przeciwko Nauczycielskiemu Kolegium (...) w B. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 lutego 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. akt VI Pa (...),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w B. wyrokiem z dnia 8 czerwca 2017 r. oddalił apelację G. I. od wyroku Sądu Rejonowego w B. z dnia 11 grudnia 2014 r., mocą którego oddalono jego powództwo o przywrócenie do pracy.

W sprawie ustalono, że powód był zatrudniony na stanowisku nauczyciela mianowanego języka angielskiego. W listopadzie 2011 r. dyrektor pozwanego zorganizował zebranie ze wszystkimi zatrudnionymi w placówce nauczycielami, na którym poinformował o planowanej likwidacji pracodawcy w związku z uchwałą organu prowadzącego szkołę. Jednocześnie pozwany zaproponował kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty