23.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 23 maja 2019 r., sygn. II CSK 360/18

Jeśli skutkiem przekroczenia uprawnień przez urzędników jest działanie na szkodę przedsiębiorcy, ma on prawo domagać się od gminy, w imieniu której działali skazani, odszkodowania obejmującego także utracone zyski.

Gazeta Prawna nr 107/2019

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)

SSN Beata Janiszewska

SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa "A." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. przeciwko Gminie T. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 23 maja 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 12 grudnia 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od Gminy T. na rzecz "A. " Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 22.500 (dwadzieścia dwa tysiące pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 7 grudnia 2016 r. Sąd Okręgowy w P. zasądził od Gminy T. (dalej: "Gmina") na rzecz A. sp. z o.o. w W. kwotę 4.068.445,28 zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami.

Sąd Okręgowy ustalił, że powódka posiada stację paliw zlokalizowaną przy drodze krajowej nr 8. W grudniu 2005 r. przy tej samej drodze w odległości około 2 km przed obiektem powódki powstała stacja paliw należąca do spółki jawnej "T." Jej powstanie było możliwe wskutek wydania przez Wójta Gminy T. decyzji z 18 czerwca 2003 r., która obejmowała pozwolenie na budowę obiektu obsługi uczestników ruchu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, oraz następnie rozszerzenia tego pozwolenia decyzją z 21 sierpnia 2003 r. o pozwolenie na budowę stacji paliw.

Z ustaleń Sądu I instancji wynika ponadto, że po rozpoznaniu apelacji wniesionych od wyroku Sądu Rejonowego w P., wyrokiem z 16 grudnia 2011 r. Sąd Okręgowy w P. uznał wójta Gminy T. oraz inspektora budownictwa i gospodarki przestrzennej w Urzędzie Gminy w T. za winnych popełnienia czynu wyczerpującego dyspozycję art. 231 § 1 k.k., tj. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wydaniem wymienionych decyzji administracyjnych, czym działali na szkodę interesu publicznego, a także na szkodę powódki. W przypadku wójta przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków polegało m.in. na nieumorzeniu postępowania o wydanie pozwolenia na budowę pomimo postanowienia Wojewody (...) o odmowie udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, oraz na wydaniu pozwoleń na budowę, czym naruszone zostały przepisy prawa budowlanego. W przypadku inspektora przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków polegało m.in. na tym, że "w opracowaniach decyzji administracyjnej nie umorzył" on postępowania, a następnie opracował wymienione decyzje o pozwoleniach na budowę i nadał zmienionej decyzji klauzulę wykonalności mimo braku dowodu doręczenia jednej ze stron, tj. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W uzasadnieniu wyroku skazującego podniesiono m.in., że dodatkowym (ubocznym) przedmiotem zachowania oskarżonych było działanie na szkodę interesów gospodarczych powódki, gdyż z założenia, jeżeli nowa stacja paliw powstaje po tej samej stronie drogi w bliskiej odległości, to odbiera znaczną część klientów stacji położonej za nią. Powódka wybudowała i prowadziła stację paliw w zaufaniu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i informacji udzielanych przez zarządcę drogi oraz organy na szczeblu ministerialnym o braku możliwości powstania konkurencyjnej stacji paliw w odległości mniejszej niż 5 km po tej samej stronie jezdni. Zachowania urzędników Gminy doprowadziły zaś do powstania takiej stacji, czyli do nieuchronnej utraty klientów przez powódkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty