15.03.2018 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 15 marca 2018 r., sygn. III PK 27/17

W sytuacji, w której rozwiązanie umowy o pracę dotyczy pracownika wybranego przez pracodawcę spośród dwóch osób zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach pracy, a przyczyną tego wypowiedzenia są nie tylko zmiany organizacyjne czy redukcja etatów, ale także określona kryteriami doboru do zwolnienia sytuacja danego pracownika, to pracodawca nie narusza przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę za wypowiedzeniem - w zakresie sposobu określenia przyczyny wypowiedzenia (art. 30 § 4 k.p.) - wówczas, gdy pracownik jest świadomy tego, z jakich powodów pracodawca zdecydował się na zakończenie z nim współpracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa A. Z. przeciwko Urzędowi Gminy w J. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 marca 2018 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 28 października 2016 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w K., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 marca 2016 r. Sąd Rejonowy w K. oddalił powództwo A. Z. w sprawie przywrócenia do pracy w pozwanym Urzędzie Gminy w J. na dotychczasowym stanowisku radcy prawnego i zasądził od powoda na rzecz pozwanego kwotę 120 zł z tytułu kosztów procesu.

W sprawie ustalono, że pismem z dnia 17 marca 2015 r. pracodawca (Urząd Gminy w J.) wypowiedział A.Z. umowę o pracę. Jako przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie podał zmiany organizacyjne Urzędu Gminy w J. - likwidację stanowiska. Przed wspomnianą zmianą w strukturze Urzędu istniało Biuro ds. obsługi prawnej, gdzie równolegle funkcjonowały dwa równorzędne stanowiska: radcy pranego - koordynatora biura i stanowisko ds. obsługi prawnej. Jednocześnie, w ocenie pracodawcy, pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach legitymowali się równorzędnymi kwalifikacjami. Mając zamiar likwidacji jednego z równorzędnych stanowisk, burmistrz obydwóm pracownikom przedstawił propozycję rozszerzenia wymiaru zatrudnienia do 5 lub co najmniej 4 dni w tygodniu. Powód nie zgodził się na zwiększenie wymiaru zatrudnienia, a T. K. wyraził na to zgodę. Zatem, w ocenie sądu pierwszej instancji, burmistrz zwalniając z pracy powoda, dokonał wyboru w oparciu o obiektywne kryterium dyspozycyjności. Tym samym, w ocenie tego Sądu, przyczyna wypowiedzenia powodowi umowy o pracę została wskazana przez pozwanego w sposób dostatecznie konkretny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty