Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. II PK 55/16
Postanowienia pakietu socjalnego zawartego przez inwestora ze związkami zawodowymi, działającymi jedynie w prywatyzowanej spółce, mogą obejmować pracowników spółek zależnych, które nie były stronami tego porozumienia.
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 5/2017
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jolanta Frańczak
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z powództwa M. N. przeciwko R. Spółce z o.o. w K., R. Polska S.A. w W. i R. AG z siedzibą w Essen o odszkodowanie z pakietu socjalnego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 11 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 21 maja 2015 r.,
oddala skargę kasacyjną i odstępuje od obciążania powoda kosztami zastępstwa procesowego pozwanych w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Powód wnosił o zasądzenie od pozwanych solidarnie kwoty 353.983 zł wraz z ustawowymi odsetkami od 21 czerwca 2005 r. do dnia zapłaty tytułem odszkodowania na podstawie "Pakietu gwarancji pracowniczych, socjalnych i związkowych dla pracowników w związku z prywatyzacją S. S.A." z dnia 15 października 2002 r. w związku z niedotrzymaniem gwarancji zatrudnienia.
Pozwany R. Sp. z o.o. w [...] (wcześniej: S. I. Sp. z o.o. w [...], R.S. Poland Sp. z o.o. w [...]) - dalej również jako "pozwany ad 1", wnosił o oddalenie powództwa w całości. Podniósł zarzut braku legitymacji procesowej biernej, wskazując, że nie był stroną umowy z dnia 15 października 2002 r. "Pakiet gwarancji pracowniczych, socjalnych i związkowych dla pracowników w związku z prywatyzacją S. S.A." (dalej "Pakiet Socjalny"). Umowa ta została zawarta pomiędzy R.P. AG z siedzibą w Essen a związkami zawodowymi reprezentującymi pracowników S. S.A. Pozwany R.P. S.A. w [...] (wcześniej: S. S.A. w [...], R. S. S.A. w [...]) - dalej również jako "pozwany ad 2" wnosił o oddalenie powództwa. Podniósł zarzut braku legitymacji biernej, wskazując, że nie istniał stosunek pracy pomiędzy powodem i pozwanym ad 2, który byłby podstawą żądania objętego pozwem. Argumentował, że wprowadził Pakiet Socjalny i gwarancje z niego wynikające jedynie w stosunku do swoich pracowników, gdyż tylko na ich stosunki prawne mógł mieć wpływ. Pozwany R.A. z siedzibą w Essen (wcześniej: R.P. AG w Essen, następnie R.E. AG w Dortmundzie) - dalej również jako "pozwany ad 3", wnosił o oddalenie powództwa. Podniósł zarzut braku legitymacji procesowej biernej, wskazując, że nie istnieje stosunek prawny łączący powoda i pozwanego ad 3, który byłby podstawą żądania powoda. Podniósł także, że był zobowiązany jedynie do dołożenia należytych starań, aby pozwany ad 2 wykonał zobowiązania wynikające z Pakietu Socjalnego. Ponadto, zdaniem pozwanego ad 3, roszczenie powoda jest nieuzasadnione, gdyż nie przysługiwało mu prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, ponieważ pozwany ad 1 wypełnił obowiązek i przeniósł powoda do odpowiedniej pracy, zapewniając warunki pracy zgodnie z zaleceniem lekarza, uwzględniając stan zdrowia powoda i jego kwalifikacje zawodowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty