Wyrok SN z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. II UK 109/16
Nie można wnioskować, że prawo ojca do urlopu rodzicielskiego jest pochodne w stosunku do prawa matki. Matka nie ceduje przysługującego jej urlopu rodzicielskiego na ojca; nie wskazuje na to żaden przepis prawa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Halina Kiryło (przewodniczący)
SSN Piotr Prusinowski
SSa Jolanta Hawryszko (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku J. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G. o zasiłek macierzyński, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 30 października 2015 r., sygn. akt VII Ua (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. decyzją z 19 listopada 2014 r. odmówił wnioskodawczyni J. K. prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako urlopu rodzicielskiego od 2 grudnia 2014 r. do 30 marca 2015 r. W uzasadnieniu wskazał, że ubezpieczona występując z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego podała, że ojciec dziecka wykorzystał urlop rodzicielski w okresie od 30 września 2014 r. do 1 grudnia 2014 r. Ojciec dziecka pobierał świadczenie z tytułu zatrudnienia. W związku z tym, że prawo do zasiłku macierzyńskiego zostało przyznane z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej J. K. nie mogła przekazać tego prawa ubezpieczonemu ojcu dziecka będącemu pracownikiem. J. K. zaskarżyła decyzję organu i wniosła o jej zmianę przez przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako urlop rodzicielski. W uzasadnieniu, wskazała że organ dokonał interpretacji przepisów prawa sprzecznie z zamierzeniem ustawodawcy i argumentowała, że w jej przypadku nie można mówić o przekazaniu uprawnień, albowiem osobami uprawnionymi do zasiłku są obydwoje z rodziców. To oni decydują w jaki sposób wykorzystają okres urlopu macierzyńskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty