Wyrok SN z dnia 11 maja 2017 r., sygn. II CSK 590/16
Sprzeciw, o którym mowa w art. 7431 k.p.c., nie wstrzymuje wykonania zabezpieczenia, ale może doprowadzić do jego upadku. Skutek taki jest jednak uzależniony od aktywności wierzyciela, bowiem jeśli skorzysta on z uprawnienia, wystąpi o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi i uzyska pozytywne postanowienie sądu w tym przedmiocie, zabezpieczenie nadal będzie wykonywane, a w sytuacji małżonka obowiązanego nie zajdzie żadna zmiana. Skuteczne wniesienie sprzeciwu przez małżonka obowiązanego nie zapewnia mu zatem rzeczywistego zwolnienia od zajęcia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Iwona Koper (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner
SSA Barbara Lewandowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa E. M. przeciwko I. Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. o zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 11 maja 2017 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. akt I ACa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2016 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 19 czerwca 2015 r., oddalającego powództwo E. M. przeciwko pozwanemu I. Spółce Akcyjnej w W. o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji.
Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynika, że Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w B. prowadził na rzecz pozwanego postępowanie w celu wykonania zabezpieczenia na mieniu dłużnika K. M. - męża powódki. Tytułem zabezpieczenia był nieprawomocny nakaz zapłaty wydany przeciwko dłużnikowi w postępowaniu nakazowym. W dniu 6 czerwca 2014 r. na terenie przedsiębiorstwa dłużnika komornik zajął samochód osobowy Audi TT, którym powódka razem z mężem przyjechała do biura, a następnie, w miejscu zamieszkania dłużnika - samochód marki Audi Q7. Oba pojazdy zostały przez komornika odebrane dłużnikowi i oddane pod dozór osoby trzeciej. W toku postępowania zmierzającego do wykonania zabezpieczenia zajęciu uległy również papiery wartościowe w postaci akcji firmy A. S.A. Przed dokonaniem zajęcia z obu wymienionych samochodów naprzemiennie korzystała powódka i jej mąż. Pojazdy te były garażowane w miejscu zamieszkania małżonków w B. W dowodzie rejestracyjnym Audi TT jako właściciel wpisany był K. M., a w dowodzie rejestracyjnym drugiego z pojazdów - K. M. i Banku (...) S.A.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty