Wyrok SN z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. II PK 152/15
Wynikający z art. 30 § 4 k.p. wymóg wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o prace zawartej na czas nieokreślony jest zaś ściśle związany z możliwością oceny zasadności rozwiązania stosunku pracy w tym trybie w rozumieniu art. 45 § 1 k.p., gdyż zakreśla granice kognicji sądu rozstrzygającego powstały na tym tle spór. Niewątpliwie wskazanie w wypowiedzeniu umowy o pracę kryteriów doboru pracowników do zwolnienia prowadzi do oczywistego wniosku, że pracodawca stanął przed koniecznością wyboru pracownika do zwolnienia, co z kolei oznacza ograniczenie zatrudnienia w grupie stanowisk o analogicznym charakterze. W konsekwencji zasadność dokonanego wypowiedzenia ocenić należy przez pryzmat zastosowanych kryteriów typowania do zwolnienia odnoszonych do ogółu pracowników zatrudnionych na analogicznych stanowiskach.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Beata Gudowska
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z powództwa H. P. przeciwko Bank [...] o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 23 czerwca 2016 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 grudnia 2014 r.,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 stycznia 2014 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo H. P. przeciwko Bankowi [...] o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie.
Sąd ustalił, że powódka rozpoczęła współpracę z pozwanym w 1994 r. na stanowisku specjalisty, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy, ostatecznie na stanowisku eksperta. Od 1 września 2004 r. została przeniesiona z departamentu bankowości korporacyjnej do departamentu małych i średnich przedsiębiorstw.
Do obowiązków powódki na stanowisku eksperta w departamencie małych i średnich przedsiębiorstw w zespole rozwoju biznesu należało m.in: 1) opracowywanie projektów umów współpracy banku z podmiotami z grupy kapitałowej banku lub podmiotami zewnętrznymi; 2) przygotowywanie analiz możliwych kierunków rozwoju biznesu małych i średnich przedsiębiorstw; 3) opiniowanie projektów regulacji dotyczących współpracy banku z podmiotami zewnętrznymi i podmiotami grupy kapitałowej banku; 4) udział w przygotowywaniu propozycji cenowej w zakresie produktów sprzedawanych w ramach współpracy banku z podmiotami zewnętrznymi, 5) współpraca w zakresie działań dotyczących nawiązania i realizacji umów współpracy z funduszami poręczeniowymi w zakresie sprzedaży usług; 6) dokonywanie zamian przepisów dotyczących oprocentowania kredytów preferencyjnych oraz dbanie o jakość, czytelność, i dostępność komunikatów w tym zakresie dla sieci sprzedaży; 7) przygotowywanie raportów sprawozdawczych banku z tytułu zawartych umów z podmiotami zewnętrznymi lub podmiotami grupy kapitałowej banku oraz raportów dla odbiorców zewnętrznych; 8) określanie zakresu zmian oprogramowania obsługującego kredyty preferencyjne; 9) opracowywanie projektów decyzji w zakresie promocyjnych warunków cenowych; 10 ) opracowywanie założeń i modyfikacja wewnętrznej taryfy rozliczeniowej prowizji za czynności wykonywane na rzecz klientów obszaru rynku korporacyjnego; 11) analiza badań rynku w zakresie polityki cenowej z wykorzystaniem badań własnych i pozyskiwanych od innych instytucji; 12) współpraca z wydziałem rozwoju produktów w zakresie wykonywanych zadań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty