Wyrok SN z dnia 19 maja 2016 r., sygn. II PK 105/15
Art. 53 § 1 pkt 1 b k.p. obowiązuje również wtedy, gdy opóźnia się pozytywne rozpoznanie wniosku o zasiłek chorobowy albo o świadczenie rehabilitacyjne.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Krzysztof Staryk
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. Z. przeciwko Ministerstwu [...] o przywrócenie do pracy, odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 19 maja 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 30 października 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy uwzględnił apelację pozwanego pracodawcy i wyrokiem z 30 października 2014 r. zmienił wyrok Sądu Rejonowego z 16 grudnia 2013 r., w ten sposób, że oddalił powództwo A. Z. Pozwany rozwiązał umowę o pracę na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p. pismem z 2 listopada 2012 r., doręczonym powodowi 13 listopada 2012 r. Spór dotyczył okresu ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia w tym trybie. Pozwany przyjął, że okres ten równy okresowi zasiłkowemu upłynął 28 sierpnia 2012 r. Powód zarzucał, że nadal był niezdolny do pracy i miał prawo do dalszego zasiłku. Pozwany w świadectwie pracy powoda podał, że od 29 sierpnia do 13 listopada 2012 r. miał on okres niezdolności do pracy spowodowany chorobą bez prawa do zasiłku i wynagrodzenia. Pozwany podniósł, że zwrócił się do ZUS, który wyliczył, że okres zasiłkowy upłynie 28 sierpnia 2012 r. Z informacji ZUS wynikało również, iż powód nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty