Wyrok SN z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. II PK 330/14

1. W przypadku, gdy sąd odwoławczy, uwzględniając apelację jednej ze stron postępowania oraz oddalając apelację drugiej strony, orzeka na podstawie materiału zgromadzonego w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, nie musi zaś powtarzać dokonanych już wcześniej ustaleń i ich motywów, jeśli taka potrzeba nie wynika z rodzaju zarzutów apelacyjnych. Wystarczy stwierdzenie, że przyjmuje je za własne. Także jeżeli sąd drugiej instancji podziela ocenę prawną, jakiej dokonał sąd pierwszej instancji, i uznaje ją za wyczerpującą, wystarczy stwierdzenie, że podziela argumentację zawartą w uzasadnieniu wyroku sądu pierwszej instancji.

2. Pisemna forma konsultacji z organizacją związkową wskazanej w art. 52 § 3 k.p. jest przewidziana wyłącznie dla celów dowodowych, co oznacza, że jej niedochowanie, przy jednoczesnym wykazaniu, że opinia została wyrażona w innej formie, nie pozbawia tej konsultacji skuteczności i wyczerpuje tryb określony w art. 52 § 3 k.p.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. B. przeciwko C. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 lutego 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 12 czerwca 2014 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powód M. B. w pozwie z dnia 19 marca 2012 r., skierowanym przeciwko C. sp. z o.o., wniósł o przywrócenie go do pracy u pozwanego pracodawcy na dotychczasowe warunki pracy i płacy oraz o zasądzenie na jego rzecz od pozwanej Spółki zwrotu kosztów procesu.

Sąd Rejonowy w W. wyrokiem z dnia 14 października 2013 r. zasądził od pozwanej C. sp. z o.o. na rzecz powoda M. B. kwotę 12.026,31 zł brutto tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia; oddalił powództwo w zakresie roszczenia o przywrócenie do pracy; wyrokowi nadał rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 4.008,77 zł; zniósł wzajemnie między stronami koszty procesu oraz nakazał pobrać od pozwanej na rzecz Skarbu Państwa kwotę 602 zł tytułem opłaty od pozwu, od uiszczenia której powód był zwolniony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty