28.04.2016 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. I PK 127/15

Przez "zasady wynagradzania" z art. 43 pkt 1 k.p. należy rozumieć wynikające z przepisów prawa pracy reguły określające wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom stawkę wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia (art. 78 § 2 k.p.). Przepis ten nie obejmuje zasad przyznawania innych świadczeń związanych z pracą, w tym odprawy emerytalno-rentowej.

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 4/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący)

SSN Jolanta Frańczak

SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa J. K. przeciwko Kompanii Węglowej Spółce Akcyjnej w K. o uznanie wypowiedzenia warunków umowy o pracę za bezskuteczne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 28 kwietnia 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. akt IX Pa .../14,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód J. K. w pozwie przeciwko Kompanii Węglowej S.A. (dalej "Spółka") domagał się uznania za bezskuteczne wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę. Pozwana wniosła o oddalenie powództwa.

Sąd Rejonowy w T. wyrokiem z 7 maja 2014 r. oddalił powództwo.

Sąd ustalił, że powód był pracownikiem pozwanej od 1 lutego 2003 r., kiedy przejęła w trybie art. 23 k.p. Zakład Zarządzania Środkami Trwałymi w B. Powód jest zatrudniony przez stronę pozwaną na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku Głównego Specjalisty [...]. W okresie poprzedzającym przejście przedsiębiorstwa pracowników w tym powoda obowiązywał Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy z 22 kwietnia 1997 r. (dalej: "zuzp"), który przez okresu jednego roku od daty przejęcia obowiązywał u pozwanej. 20 grudnia 2004 r., pozwana Spółka zawarła porozumienie z organizacjami związków zawodowych (dalej "porozumienie z 2004 r."), mocą którego ustalono zasady obowiązywania nowego porozumienia. Porozumienie to pozwana uzupełniała aneksami w tym aneksem nr 5 z 18 grudnia 2004 r. i aneksem nr 8 z 2013 r. dotyczącym odprawy emerytalno-rentowej. 30 sierpnia 2013 r. powód otrzymał do zapoznania się odpis aneksu numer 8, co potwierdził własnoręcznym podpisem, jednakże 16 września 2013 r. odmówił podpisania porozumienie w sprawie zmiany warunków umowy o pracę w związku z przyjęciem aneksu nr 8. Pismem z 17 września 2013 r. pozwana zwróciła się do powoda o udzielenie informacji, czy należy do organizacji związkowych. Powód oświadczył wobec pracownika Działu Płac i Spraw Osobowych, że nie należy do żadnej organizacji związkowej i nie wskazuje żadnej organizacji związkowej, która miałaby go reprezentować. 27 września 2013 r. powód otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej 1 marca 1997 r. w części dotyczącej uprawnień do odprawy emerytalno-rentowej z okresem wypowiedzenia do 31 grudnia 2013 r. Jako przyczynę wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę pozwana wskazała zawarcie 22 kwietnia 2013 r. aneksu nr 8. Po upływie okresu wypowiedzenia pozwana zaproponowała powodowi nowe, określone w aneksie nr 8, warunki umowy o pracę dotyczące uprawnień i wysokości odprawy emerytalno-rentowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty