Wyrok SN z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. II PK 363/14
Z art. 30 § 4 w związku z art. 45 § 1 k.p. wynika obowiązek pracodawcy wskazania pracownikowi w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Naruszeniem przez pracodawcę tego obowiązku jest niewskazanie przyczyny, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy, niewystarczająco jasny i konkretny, a także podanie innej przyczyny niż ta, która pracodawcę motywowała, a więc wskazanie przyczyny "nierzeczywistej".
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
SSN Beata Gudowska (sprawozdawca)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
w sprawie z powództwa A.S. przeciwko W. Spółce z o.o. w W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 lutego 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 10 kwietnia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2014 r. Sąd Okręgowy w W. zmienił zaskarżony przez powódkę A. S. wyrok Sądu Rejonowego z dnia 4 grudnia 2013 r. w ten sposób, że zasądził na rzecz powódki od strony pozwanej W. Sp. z o.o. kwotę 12.663 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 7 listopada 2012 r. Takiej kwoty domagała się powódka tytułem nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty