Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. I PK 72/15
Posiadanie uprawnień emerytalnych może być kryterium doboru pracownika do zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy. Natomiast przedsiębiorca, który przy zwolnieniach bierze pod uwagę np. sytuację rodzinną, osobistą lub majątkową zatrudnionych naraża się na zarzut dyskryminacji pracowników.
Gazeta Prawna nr 21/2016
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Hajn
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
Protokolant Anna Matura
w sprawie z powództwa Z. G. przeciwko PKP Spółce Akcyjnej o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 19 stycznia 2016 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 21 sierpnia 2014 r.,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w K. na rzecz radcy prawnego M. B. tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług tytułem wynagrodzenia oraz kwotę 168 (sto sześćdziesiąt) złotych tytułem wydatków;
3. nie obciąża powódki obowiązkiem zwrotu stronie pozwanej kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Powódka Z. G. domagała się od strony pozwanej PKP S.A. zasądzenia odszkodowania za nieuzasadnione i niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, zarzucając, że jedna z podanych przyczyn wypowiedzenia była nieprawdziwa a druga stanowiła przejaw dyskryminacji ze względu na wiek.
Sąd Rejonowy w K. wyrokiem z 3 grudnia 2013 r. zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 11.535,69 zł tytułem odszkodowania, w pozostałej części oddalił powództwo.
Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynikało, że powódka była zatrudniona u strony pozwanej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w Wydziale [...]. Wydział obejmuje sześć zespołów. Powódka zajmowała stanowisko specjalisty w zespole trzecim. Było to stanowisko wieloosobowe do spraw analiz ekonomicznych, kalkulacji kosztów i fakturowania. W zespole pracowało sześć osób. W okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 r. spółka PKP S.A. odnotowała spadek przewozów. Niekorzystne wskaźniki wydajności pracy spowodowały podjęcie działań dostosowujących zatrudnienie do rzeczywistych potrzeb pracodawcy. W tym celu wytypowano pracowników, których obowiązki były możliwe do przydzielenia innym pracownikom poszczególnych jednostek. W Wydziale [...] - w zespole, w którym pracowała powódka - ograniczeniu uległ zakres czynności, co spowodowane było zmniejszeniem zapotrzebowania na wynajem wagonów. O wyborze powódki do zwolnienia zadecydowało to, że jej obowiązki mogły być przejęte przez innych pracowników oraz że po zwolnieniu z pracy miała zapewnione świadczenie emerytalne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty