Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. III PK 125/14
Kierownik gminnej jednostki organizacyjnej zwolniony z pracy z powodu długotrwałej choroby może zgłosić żądanie ponownego zatrudnienia do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
Gazeta Prawna nr 154/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
Protokolant Halina Kurek
w sprawie z powództwa G. W. przeciwko Gminie T. i Ośrodkowi Pomocy Społecznej w T. o nawiązanie stosunku pracy i o odszkodowanie , po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 sierpnia 2015 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 14 stycznia 2014 r.,
1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie I i II w zakresie dotyczącym pozwanego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. i sprawę w tym zakresie przekazuje do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego;
2. oddala skargę kasacyjną w pozostałej części.
Uzasadnienie
Powódka G. W. w pozwie skierowanym przeciwko Gminie T. wniosła o nawiązanie stosunku pracy na dotychczas zajmowanym lub innym równorzędnym stanowisku pracy oraz zasądzenie od pozwanej na rzecz powódki odszkodowania za czas pozostawania bez pracy wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu.
W toku procesu Sąd Rejonowy w G. postanowieniem z dnia 30 maja 2012 r. wezwał do udziału w sprawie w charakterze pozwanego Ośrodek Pomocy Społecznej w T.
Obaj pozwani w odpowiedzi na pozew domagali się oddalenia powództwa w całości i zasądzenia na ich rzecz od strony powodowej kosztów postępowania.
Sąd Rejonowy w G. wyrokiem z dnia 9 października 2012 r. oddalił powództwo.
U podstaw orzeczenia Sądu pierwszej instancji legły następujące ustalenia faktyczne: powódka G. W. była zatrudniona w okresie od 1 stycznia 1996 r. do 31 marca 1998 r. na stanowisku kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w T., a od dnia 1 kwietnia 1998 r. do 14 września 2011 r. na stanowisku kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w T., który jest jednostką organizacyjną Gminy T. Umowa o pracę została rozwiązana bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p. z dniem 15 września 2011 r. Powódka nie odwoływała się od rozwiązania umowy o pracę. Łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu choroby oraz świadczenia rehabilitacyjnego za pierwsze trzy miesiące upłynął powódce z dniem 10 września 2011 r. Powódka otrzymywała świadczenie rehabilitacyjne w okresie od 8 czerwca 2011 r. do 5 października 2011 r. Jej niezdolność do pracy w wyżej wymienionym okresie spowodowana była wypadkiem przy pracy. W dniu 6 października 2011 r. powódka została zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w M. jako osoba bezrobotna. Orzeczeniem z dnia 19 października 2011 r. lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych orzekł, że powódka jest zdolna do pracy. Zaświadczeniem lekarskim z dnia 25 października 2011 r. lekarz medycyny posiadający uprawnienia do przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, po badaniu powódki stwierdził brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania przez nią pracy na stanowisku pracownika umysłowego oraz uznał powódkę za zdolną do wykonywania tej pracy. Powódka zgłosiła powrót do pracy Burmistrzowi Gminy T. pismem z dnia 28 października 2011 r. Pismem z dnia 2 listopada 2011 r. Burmistrz poinformowała powódkę o braku możliwości ponownego jej zatrudnienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty