14.04.2015 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. II PK 141/14

Regulamin wynagrodzenia jest niewątpliwie aktem normatywnym prawa pracy (art. 9 k.p.) Do jego interpretacji należy więc stosować metody wykładni przepisów prawa. Wynika z tego, że oprócz wykładni językowej dopuszczalne jest stosowanie innych metod wykładni analogicznych do wykładni aktów normatywnych powszechnego prawa pracy. Jednak wyjątkowo można odwołać się do wykładni woli stron.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa L. I. i in. , przeciwko Ochronie [...] Sp. z o.o. w likwidacji z udziałem Międzyzakładowego Związku Zawodowego [...] o przywrócenie dotychczasowych warunków pracy i płacy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 kwietnia 2015 r., skarg kasacyjnych powodów [...] od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 25 marca 2014 r.,

oddala skargi kasacyjne i odstępuje od obciążania powodów kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie wnieśli pozwy o uznanie złożonych im wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy za bezskuteczne, a w przypadku upływu okresu wypowiedzenia przed zamknięciem rozprawy - o przywrócenie dotychczasowych warunków pracy i płacy ustalonych w umowie o pracę. W uzasadnieniu pozwów wskazano, że pozwana spółka poinformowała związki zawodowe w dniu 16 kwietnia 2013 r., że zgodnie z kodeksem pracy nie można zmienić warunków pracownikom przejętym w trybie art. 231 k.p. jedynie w okresie jednego roku od przejścia. Powodowie nie zgadzali się z takim stanowiskiem pozwanej. Twierdzili, że § 2 regulaminu wynagradzania rozszerza ten okres, czyniąc go bezterminowym. W efekcie, wypowiedzenie im warunków wynagradzania powinno nastąpić po uprzedniej zmianie regulaminu wynagradzania.

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2013 r. Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uwzględnił powództwa. Ustalił, że począwszy od dnia 1 stycznia 2001 r. - w związku z przejściem części zakładu pracy na nowego pracodawcę - Ochrona [...] Sp. z o.o. zaczęła przejmować pracowników w trybie art. 23 k.p. Jeszcze przed przejęciem, tzn. z dniem 30 grudnia 2000 r. wprowadzono u pozwanej regulamin wynagradzania. Zgodnie z § 2 tego regulaminu jego postanowienia znajdowały zastosowanie do pracowników Spółki Ochrona [...] z wyłączeniem jednak pracowników, którzy przeszli do spółki w trybie art. 23 k.p., do których stosowano przepisy regulaminów wynagradzania lub zakładowych układów zbiorowych pracy, obowiązujących tych pracowników u dotychczasowego pracodawcy. Takim aktem, jak stwierdził Sąd, był Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy Kopalni [...] z dnia 17.01.1996 r. i Pakiet Gwarancji Pracowniczych i Socjalnych z dnia 15.03.1999 r. Sąd ustalił ponadto, że zgodnie z treścią tych aktów przejęci pracownicy mieli prawo do: odpraw emerytalno - rentowych, nagród jubileuszowych, wynagrodzenia za wysługę lat tzw. "kartę górnika", pracowniczego deputatu węglowego, dodatku do sanitariuszy, dodatkowych dni wolnych od pracy wynikających z systemu czterobrygadowego pracowników ochrony osób i mienia, zakładowej straży pożarnej i sprzątaczek, uprawnień w zakresie praw honorowych tj. dnia wolnego od pracy "Dzień Św. Barbary" (4 grudnia), nagrody z okazji dnia górnika i tradycyjnego ekwiwalentu pieniężnego tzw. "barbórkowe", dodatku za nadgodziny, dopłat do biletów. Sąd ustalił również, że w związku z koniecznością ujednolicenia systemu wynagrodzeń wszystkich pracowników pozwanej, a także ograniczeniem kosztów funkcjonowania pozwanej, pozwana poinformowała organizacje związkowe oraz radę pracowników o przyczynach uzasadniających wypowiedzenia warunków pracy i płacy wszystkim pracownikom, którzy przeszli do pozwanej spółki w trybie art. 23 k.p. oraz wskazała nowe warunki pracy i płacy jakie zamierza zaproponować tym pracownikom, tj. odprawę emerytalno - rentową zgodnie z regulaminem wynagradzania z dnia 28.12.2000 r., czas pracy zgodnie z regulaminem pracy z dnia 14.02.2011 r., dodatek za nadgodziny zgodnie z regulaminem wynagradzania z dnia 28.12.2000 r., pozostałe świadczenia zgodnie z regulaminem wynagradzania z dnia 28.12.2000 r. oraz przepisami k.p. Pozwana poinformowała organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia warunków pracy i płacy powodom, co finalnie mimo zastrzeżeń organizacji związkowej zrobiła. Pismem z dnia 26.04.2013 r. organizacje związkowe wszczęły z pozwaną spór zbiorowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty