Wyrok SN z dnia 20 maja 2014 r., sygn. I UK 432/13
Z art. 64 ust. 2 Konstytucji RP nie wynika wzorzec normatywny, który miałby obowiązywać dla rozstrzygnięć dotyczących sytuacji prawnej żołnierzy zawodowych "przywracanych" do służby wojskowej wskutek uchylenia ostatecznych decyzji o zwolnieniu ich z zawodowej służby wojskowej ze względu na naruszenie prawa przez organ zwalniający, przesądzający o tym, że okresu między dniem zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej i dniem następnie prawomocnego uchylenia decyzji o zwolnieniu, nie należy uważać za przerwę w służbie wojskowej żołnierza zawodowego, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego toku służby wojskowej (w tym prawa do dodatku za długoletnią nieprzerwaną służbę wojskową). Wzorca rozstrzygnięć przewidzianego w ustawach zwykłych dla pracowników (art. 51 k.p.) nie można odnosić do pełnienia służby przez żołnierza zawodowego, nie są to bowiem analogiczne przypadki. Pragmatyka służbowa żołnierzy zawodowych nie uwzględnia w swoich rozwiązaniach "klauzul ochronnych" dla uprawnień żołnierzy zawodowych z tytułu pełnionej służby wojskowej, ponieważ ochronę gwarantuje prawo pracy regulujące stosunki zatrudnienia typu pracowniczego, a nie prawo administracyjne regulujące stosunki służby funkcjonariuszy państwowych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Zbigniew Hajn
w sprawie z odwołania M. D. przeciwko Dyrektorowi Wojskowego Biura Emerytalnego w B. o wysokość świadczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 maja 2014 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 9 lipca 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w B. decyzją z 28 grudnia 2011 r., wydaną na podstawie art. 31 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin (tekst jednolity: Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.), działając z urzędu, przyznał M. D. emeryturę wojskową od 1 stycznia 2012 r. w wysokości 3.802,18 zł. Do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia przyjął uposażenie zasadnicze należne M. D. według stawek obowiązujących w dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, tj. 31 stycznia 2010 r. Nie uwzględnił zaś dodatku za długoletnią służbę wojskową w wymiarze 31 lat, dodatków o charakterze stałym oraz 1/12 dodatkowego uposażenia rocznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty