05.08.2014 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. I PK 3/14

1. Art. 24k ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym należy odczytać w ten sposób, że nie tylko zrównuje on w skutkach ten tryb rozwiązania umowy o pracę z rozwiązaniem na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p., ale że ustanawia on rodzaj rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 k.p. i w tym znaczeniu odesłanie dotyczy całości regulacji tego ostatniego artykułu.

2. Spoczywający na pracodawcy z mocy art. 94 pkt 1 k.p. ogólnie sformułowany obowiązek zaznajamiania pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę z zakresem jego obowiązków obejmuje także poinformowanie o powinności złożenia oświadczenia majątkowego i terminie do dokonania tej czynności. Ciążące na pracowniku obowiązki wynikają bowiem nie tylko z przepisów Kodeksu pracy i pozostałych aktów zaliczanych do źródeł prawa pracy, ale również z przepisów innych gałęzi prawa, w tym przepisów publicznoprawnych, jeśli obowiązki te realizowane są w ramach stosunku pracy. Oczywiście brak stosownego pouczenia ze strony pracodawcy nie zwalania pracownika samorządowego z obowiązku złożenia wspomnianego oświadczenia majątkowego, skoro powinność ta spoczywa na nim z mocy przepisu ustawy i ma bezwarunkowy charakter.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa K. B. przeciwko Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych w Ś. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 sierpnia 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 5 września 2013 r.

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powód K. B. wniósł o przywrócenie do pracy u pozwanego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej w Ś. Sp. z o.o. (dawniej: Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Ś.) oraz o zasądzenie od pozwanego na jego rzecz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy od dnia 28 czerwca 2010 r. w wysokości po 10.000 zł miesięcznie wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu. W uzasadnieniu żądania podał, iż rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia było przedwczesne, ponieważ wbrew wymogom przewidzianym w art. 24 ust. 5a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 594 ze zm., dalej jako ustawa o samorządzie gminnym) nie został wezwany do złożenia oświadczenia majątkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty