11.09.2014 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 11 września 2014 r., sygn. II PK 49/14

Wysyłanie na prywatnego e-maila plików zawierających bazy danych klientów przedsiębiorstwa stanowi uzasadnienie dla rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Gudowska (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Hajn

Protokolant Małgorzata Beczek

w sprawie z powództwa K. K. przeciwko Zakładowi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych W. W. K., M. K. sp. j. z siedzibą w W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 11 września 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 3 października 2013 r.

oddala skargę kasacyjną i zasądza od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 lutego 2013 r. Sąd Rejonowy w W. zasądził od strony pozwanej - Zakładu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych "W." W. K., M. K. spółka jawna z siedzibą w W. na rzecz powódki K. K. tytułem odszkodowania kwotę 22.050 zł brutto z ustawowymi odsetkami od dnia 17 stycznia 2012 r. do dnia zapłaty.

Sąd Rejonowy dokonał następujących ustaleń i rozważań: K. K. została zatrudniona w Zakładach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych W. spółka jawna z siedzibą w W. na podstawie umowy o pracę od dnia 2 czerwca 2008 r., najpierw na czas określony na stanowisku specjalisty marketingu i sprzedaży, a od 1 sierpnia 2009 r. strony podpisały umowę o pracę na czas nieokreślony na dotychczasowym stanowisku.

Pozwana Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży między innymi tub i butelek z tworzyw sztucznych oraz innego rodzaju opakowań dla przemysłu kosmetycznego.

Powódka miała dostęp do informacji dotyczących wszystkich danych handlowych z racji wykonywanych obowiązków służbowych. Powódce nie raz zdarzało się pracować w domu i w związku z tym wysyłać efekty swej pracy do bezpośredniego przełożonego czy dyrektora. Co więcej, bezpośredni przełożony również na prywatną pocztę elektroniczną powódki wysyłał informacje związane z realizacją jej obowiązków. O tym fakcie wiedzieli jej przełożeni i nie budziło to żadnej negatywnej reakcji ze strony pozwanej Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty