Wyrok SN z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. I PK 312/13
1. Art. 9 § 1 k.p. statuując wykaz źródeł prawa pracy i zamieszczając w nim także "inne porozumienia zbiorowe", nie wylicza poszczególnych kategorii tychże porozumień, stąd przyjmuje się, iż katalog ten ma otwarty charakter.
2. Nierówne traktowanie i dyskryminacja w sferze zatrudnienia rozumiane są jako bezprawne pozbawienie lub ograniczenie praw wynikających ze stosunku pracy albo nierównomierne traktowanie pracowników ze względu na wymienione w przepisie kryteria dyskryminacyjne, a także przyznawanie z tych względów niektórym pracownikom mniejszych praw niż te, z których korzystają inni pracownicy, znajdujący się w takiej samej sytuacji faktycznej i prawnej. Nie narusza jednak zasady równości usprawiedliwione i racjonalne zróżnicowanie (dyferencjacja) sytuacji prawnej podmiotów ze względu na różniącą je istotną (relewantną) cechę.
3. Przyznanie pracownikowi określonych uprawnień z tytułu zatrudnienia - choćby większych niż przyznane innym pracownikom - nie może być rozważane w kategoriach dyskryminacji w zatrudnieniu. Zarzut dyskryminacji może bowiem zostać podniesiony tylko przez pracowników, którym pracodawca nie zagwarantował równie korzystnych warunków zatrudnienia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa J. B., J. F., D. G., D. K., H. Y. przeciwko Samodzielnemu Gminnemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w C. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 lipca 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 20 czerwca 2013 r.
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od pozwanego na rzecz powodów kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Powodowie J. B., J. F., D. K., H. Y., D. G. pozwem skierowanym przeciwko stronie pozwanej Samodzielnemu Gminnemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w C. domagali się uznania dokonanych im przez pracodawcę wypowiedzeń warunków płacowych umów o pracę za bezskuteczne, a w przypadku upływu okresu wypowiedzenia - przywrócenia powodów do pracy na poprzednich warunkach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty