Wyrok SN z dnia 9 maja 2014 r., sygn. I PK 268/13
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że dłużnik spełni świadczenie na rzecz osoby trzeciej, osoba ta, w braku odmiennego postanowienia umowy, może żądać bezpośrednio od dłużnika spełnienia zastrzeżonego świadczenia. Prima facie może się wydawać, że chodzi tu o osobę trzecią określoną w momencie zaciągania zobowiązania. Osobę trzecią w rozumieniu art. 393 § 1 k.c. można wskazać nie tylko imiennie ale także pośrednio, przez określenie sytuacji, w której będzie jej przysługiwało uprawnienie na podstawie pactum in favorem tertii. Umowa taka pozostaje w pełni skuteczna, o ile osoba trzecia została określona w sposób oznaczalny, tj. da się zindywidualizować najpóźniej do momentu wykonania zobowiązania.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
Pierwszy Prezes SN Małgorzata Gersdorf (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
w sprawie z powództwa E. M. przeciwko Centrum D. Spółce z o.o. i Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w P. o zapłatę wynagrodzenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 maja 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K, z dnia 18 czerwca 2013 r,,
uchyla zaskarżone orzeczenie w pkt. 1 i 4 i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka E.M. domagała się od pozwanego SP ZOZ w P. oraz Centrum D. Sp. z o.o. w S. zasądzenia wyrównania wynagrodzenia - w kwocie 8.300 zł za rok 2009 oraz 7.500 zł za okres od stycznia do października 2010 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty