Wyrok SN z dnia 10 maja 2012 r., sygn. II PK 199/11
1. Podstawową zasadą prawa pracy jest to, że nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika (art. 11 k.p.). Dlatego, z reguły nikt nie ma roszczenia o zatrudnienie na konkretnym stanowisku pracy, a osoba już zatrudniona (pracownik) nie może skutecznie żądać nowego, korzystniejszego ukształtowania treści stosunku pracy, w tym zajęcia wyższego stanowiska, jeżeli pracodawca nie godzi się na taką zmianę. Odmienna sytuacja może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy roszczenie o nawiązanie stosunku pracy na konkretnym stanowisku wynika z przepisów prawa lub zobowiązania przyjętego przez pracodawcę.
2. Brak materialnoprawnej podstawy żądania przez powódkę mianowania jej na stanowisko profesora nadzwyczajnego oznacza, że pomimo dopuszczalności drogi sądowej rozpoznania takiego roszczenia, jest ono nieuzasadnione, jako niemające podstawy prawnej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie
SSN Zbigniew Hajn (przewodniczący, sprawozdawca).
SSN Halina Kiryło
SSN Zbigniew Myszka
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa E. G. przeciwko Politechnice (...) o nakazanie zatrudnienia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 10 maja 2012 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 1 lutego 2011 r.:
1. oddala skargę kasacyjną,
2. nie obciąża powódki kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Powódka E. G. w pozwie skierowanym przeciwko Politechnice (...) po ostatecznym sprecyzowaniu roszczenia domagała się nakazania pozwanej zatrudnienia jej na stanowisku profesora nadzwyczajnego aktem mianowania na czas nieokreślony i wydania wyroku częściowego w tym zakresie, stwierdzenia w odniesieniu do niej dyskryminacji, polegającej na bezzasadnej odmowie mianowania jej na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a przez to niekorzystne ukształtowanie jej wynagrodzenia na poziomie niższym od przysługującego profesorowi nadzwyczajnemu, zasądzenie odszkodowania z tytułu dyskryminacji w kwocie 12.000 zł z ustawowymi odsetkami od złożenia pozwu, zasądzenia 500.000 zł tytułem odszkodowania oraz nadania wyrokowi natychmiastowej wykonalności i zasądzenia kosztów postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty