Wyrok SN z dnia 15 września 2011 r., sygn. II PK 155/09

Zawarcie porozumienia dotyczącego przyjęcia nowych warunków pracy i płacy w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego przez urzędnika służby cywilnej zlikwidowanego Urzędu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych powoduje przekształcenie z mocy prawa stosunku pracy z mianowania urzędnika służby cywilnej zlikwidowanego Urzędu w umowny stosunek pracy pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (art. 74 ust. 2 w związku z 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)

SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)

SSA Jolanta Frańczak

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Piotra T.

przeciwko Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego w W.

o przywrócenie do pracy, ustalenie,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 września 2011 r.,

skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W.

z dnia 7 listopada 2008 r., uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Piotr T. w pozwie przeciwko Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego w W. wniósł o: 1) przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach płacy i pracy u pozwanego, 2) zasądzenie jednomiesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, 3) ustalenie, że stosunek pracy pomiędzy nim a pozwanym wykonywany jest w oparciu o akt mianowania, o którym mowa w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 roku o służbie cywilnej oraz 4) dalsze zatrudnienie do czasu uprawomocnienia się wyroku. Pozwany wniósł o oddalenie powództwa w całości.

Wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2008 r. Sąd Rejonowy w W. powództwo uwzględnił. Sąd Rejonowy (-) przywrócił powoda do pracy w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego w W. na obowiązujących przed dokonaniem wypowiedzenia warunkach płacy i pracy; (-) zasądził od pozwanego na rzecz powoda 6.662,52 zł brutto tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, pod warunkiem zgłoszenia gotowości jej podjęcia w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy; (-) ustalił, że stosunek pracy pomiędzy powodem a pozwanym wykonywany jest w oparciu o akt mianowania, o którym mowa w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 170 z 2005, poz. 1218 ze zm.) uzupełniony umową stron z 28 grudnia 2006 r. (-) oddalił wniosek powoda o nałożenie na pozwany Urząd obowiązku jego dalszego zatrudniania na obowiązujących przed dokonaniem wypowiedzenia warunkach płacy i pracy do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy; (-) nie orzekł o kosztach procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty