10.03.2011 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 10 marca 2011 r., sygn. III PK 46/10

Do stosunku pracy adiunkta bez stopnia naukowego doktora habilitowanego, mianowanego na czas nieokreślony, nie ma zastosowania zakaz wypowiadania umowy o pracę w wieku przedemerytalnym (art. 39 k.p.) po upływie okresu zatrudnienia przewidzianego w statucie uczelni (art. 120 i 125 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm. w związku z art. 5 k.p. i art. 136 ust. 1 tego Prawa).

 

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca), Sędziowie: SN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec, SA Krzysztof Staryk

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 10 marca 2011 r. sprawy z powództwa Marii Z.-K. przeciwko Uniwersytetowi Medycznemu w L. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 25 stycznia 2010 r. [...],

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pozwany Uniwersytet Medyczny w L. w sprawie z powództwa Marii Z.-K. o przywrócenie do pracy, wniósł skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 25 stycznia 2010 r. [...]. Zaskarżonym wyrokiem zmieniono wyrok Sądu Rejonowego w Lublinie oddalający powództwo i przywrócono powódkę do pracy u pozwanego na poprzednich warunkach oraz zasądzono na jej rzecz kwotę 29.167,35 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Powódka była zatrudniona u pozwanego na stanowisku adiunkta od 1 lutego 1989 r, początkowo na czas określony, a od 22 października 1990 r. na czas nieokreślony na podstawie mianowania. W ostatnim okresie zatrudnienia powódka prowadziła zadanie badawcze o tytule [...], które miało być wykorzystane w procesie uzyskania tytułu doktora habilitowanego. Analiza bibliometryczna publikacji badawczych odbywała się w oparciu o czynniki Impact Factor i KBN, będące wskaźnikami oddziaływania wiedzy w danej dziedzinie w odniesieniu do cytowań publikacji. Analiza bibliometryczna publikacji powódki na dzień 23 marca 2009 roku określała wskaźnik Impact Factor na poziomie 1,686, natomiast wskaźnik KBN na poziomie 66. Pozytywne zakończenie przewodu habilitacyjnego możliwe było po uzyskaniu przez badacza wskaźnika Impact Factor na poziomie 5, natomiast wskaźnika KBN na poziomie 150. Kanclerz Uniwersytetu Medycznego w L. Ewa A. przeprowadziła z powódką dwie rozmowy w grudniu 2008 r. oraz w marcu 2009 r. w przedmiocie zmiany stanowiska pracy powódki na stanowisko starszego wykładowcy, pozwalające na kontynuowanie prac badawczych pomimo upływu 20-letniego okresu mianowania, który w pozwanej uczelni uprawnia do rozwiązania stosunku pracy. Powódka odmówiła przyjęcia stanowiska starszego wykładowcy. Argumentowała przy tym, że nie można jej wypowiedzieć stosunku pracy, gdyż jest w wieku przedemerytalnym. Uchwałą z dnia 28 stycznia 2009 r. Senat Uniwersytetu Medycznego w L. wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z powódką po upływie okresu mianowania za wypowiedzeniem. W uchwale tej Senat wskazał jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy brak uzyskania stopnia doktora habilitowanego i odmowę podpisania umowy o pracę na stanowisku starszego wykładowcy. Pismem z dnia 11 marca 2009 r. rektor Uniwersytetu Medycznego w L. rozwiązał z powódką stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, wskazując upływ okresu zatrudnienia na stanowisku adiunkta jako podstawę rozwiązania stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty