Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. II CSK 366/10
Zakaz wyodrębniania własności lokali mieszkalnych lub ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zawarty w art. 15e ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), dotyczy tylko tych lokali mieszkalnych, które zostały wybudowane przy wykorzystaniu kredytów pochodzących ze środków zlikwidowanego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w ramach realizacji programów rządowych popierania budownictwa mieszkaniowego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Barbara Myszka (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
Protokolant Anna Banasiuk
w sprawie z powództwa Jolanty S.
przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "S." w Ś.
o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 26 stycznia 2011 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w S. z dnia 18 grudnia 2009 r.,
1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "S." w Ś., nie obciążając pozwanej kosztami postępowania apelacyjnego poniesionymi przez powódkę,
2) zasądza od pozwanej na rzecz powódki kwotę 1800,- (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka Joanna S. wniosła pozew o zobowiązanie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej "S." w Ś. do złożenia oświadczenia woli o ustanowieniu na jej rzecz odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku, urządzeniach służących do wspólnego użytku i w prawie użytkowania wieczystego działek, mających urządzoną księgę wieczystą. Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia 30 lipca 2009 r. uwzględnił powództwo w całości i zasądził koszty postępowania. Sąd ustalił, że mąż powódki Jan S., będący jej poprzednikiem prawnym zawarł z pozwaną dnia 13 czerwca 2000 r. umowę przedwstępną o nabycie prawa spółdzielczego do lokalu własnościowego położonego w M. i dnia 20 czerwca 2000 r. uiścił cały wkład budowlany. W następstwie zawartej umowy Jan S. został przyjęty w poczet członków pozwanej Spółdzielni, uzyskał też ekspektatywę nabycia odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Pozwana Spółdzielnia na budowę budynku, w którym znajduje się to mieszkanie uzyskała pomoc w formie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, czego konsekwencją była niemożność prawna przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu we własność. Z kredytu sfinansowano 70% kosztów odnośnie do 39 lokali w budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty