Wyrok SN z dnia 3 grudnia 2010 r., sygn. I PK 155/10
Ustawa o samorządzie gminnym nie przyznają zastępcy wójta żadnych samodzielnych kompetencji. Dysponuje on jedynie uprawnieniami, które wójt zechce mu przydzielić. Wyznaczenie takie może obejmować nie tylko wszystkie czynności z zakresu prawa pracy, ale także czynności określonego rodzaju, lub wszystkie czynności z zakresu prawa pracy, tyle że w przypadku nieobecności kierownika jednostki. Ograniczenie tego rodzaju należy uznać za dopuszczalne.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Małgorzata Gersdorf (sprawozdawca)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
w sprawie z powództwa Wiesława K.
przeciwko Urzędowi Gminy w J.
o przywrócenie do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 grudnia 2010 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w N. z dnia 17 marca 2010 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Powód Wiesław K. domagał się ustalenia, że z pozwanym Urzędem Gminy w J. wiąże go umowa o pracę na czas nieokreślony i w tym zakresie uznania, że wypowiedzenie, jakiego względem niego dokonano było niezgodne z prawem.
Wyrokiem z 11 marca 2009 r., Sąd Rejonowy w N. zasądził na rzecz Powoda odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy oddalając powództwo w pozostałej części.
Od wyroku tego apelację wywiodła Gmina J.
Postanowieniem z 21 maja 2009 r. Sąd Rejonowy odrzucił apelację z powodu uchybienia obowiązkowi terminowego opłacenia apelacji. Postanowienie to zostało uchylone przez Sąd Rejonowy na skutek zażalenia wniesionego przez pozwanego postanowieniem z dnia 23 czerwca 2009 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty