Wyrok SN z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. II PK 34/10

Na podstawie art. 390 § 2 k.c. nie można dochodzić zawarcia przyrzeczonej w umowie przedwstępnej umowy o pracę na czas określony, który już upłynął.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Joanny S.

przeciwko C. Spółce Cywilnej - Krzysztof K., Anna M. w S.

o wykonanie przedwstępnej umowy o pracę,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 sierpnia 2010 r.,

skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 6 października 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2009 r., Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w S. oddalił powództwo Joanny S. przeciwko Krzysztofowi K. i Annie M., prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą „C. Spółka Cywilna” w S. o wykonanie umowy przedwstępnej przez zawarcie z powódką umowy o pracę na stanowisku księgowej na warunkach ustalonych § 1 i 3 przedwstępnej umowy o pracę zawartej w dniu 29 lipca 2008 r. w S. i zasądził od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w dniu 29 lipca 2008 r. powódka zawarła z Anną M., reprezentującą wspólników spółki cywilnej „C.” w S., przedwstępną umowę o pracę w formie pisemnej. W tej umowie strony zobowiązały się zawrzeć w dniu 3 listopada 2008 r. umowę o pracę na czas określony od 3 listopada 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. na stanowisku doradcy podatkowego w przypadku otrzymania przez powódkę do dnia podjęcia pracy certyfikatu doradcy podatkowego. W przeciwnym razie powódka miała pracować jako księgowa. Praca miała być wykonywana w S., w pełnym wymiarze czasu pracy, za wynagrodzeniem w wysokości 3.000 zł. Równocześnie strony zawarły w formie pisemnej umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania oraz po ustaniu stosunku pracy. W dniu 30 lipca 2008 r. powódka wypowiedziała umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą (Izbą Skarbową w O.) i ten stosunek pracy rozwiązał się w dniu 31 października 2008 r. Powódka wykonała wstępne badania lekarskie związane z pracą na stanowisku księgowej u pozwanych. Powódka „rozpoczęła świadczyć pracę” na rzecz pozwanych w dniu 3 listopada 2008 r. i wtedy powiadomiła pracodawcę, że nie zdała egzaminu na doradcę podatkowego. Strony podjęły negocjacje celem zmiany uzgodnionych wcześniej w umowie przedwstępnej warunków zatrudnienia powódki, ale nie przyniosło to efektu. Powódka przez okres około dwóch tygodni stawiała się do pracy. Przygotowała artykuł do lokalnej gazety na temat abolicji podatkowej. Powódka jest w ciąży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty