Uchwała SN z dnia 16 marca 2010 r., sygn. I PZP 1/10

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Zbigniew Myszka SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa Józefa B., Mariana G., Bronisława P. , Mirosława M., Edwarda B., Henryka M., Andrzeja T. , Jana  B. przeciwko Kuźni Polskiej  Spółce Akcyjnej w upadłości w S. z udziałem nadzorcy sądowego - Marii K.

o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 marca 2010 r., zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem  Sądu Okręgowego -Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. akt VI Pa 61/09,

"Czy przepis art. 411 § 1 kp znoszący ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę w stosunku do pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata (art. 39 kp), przebywającym na urlopie oraz w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 41 kp), a także wyłączający obowiązek konsultacji związkowej znajduje zastosowanie w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (art. 267 i następne ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku - Prawo upadłościowe i naprawcze Dz. U. tekst jednolity z 2009 r. nr 175, poz. 1361)?"

podjął uchwałę:

Przepis art. 411 § 1 Kodeksu pracy, wyłączający ochronę pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika (art. 15 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. -Prawo upadłościowe i naprawcze, tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.) i nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze).

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne ujawniło się w związku z rozpoznawaniem przez Sąd Okręgowy w B. - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych apelacji powodów Józefa B., Mariana G., Bronisława P., Mirosława M., Edwarda B., Henryka M., Andrzeja T. i Jana B. od wyroku Sądu Rejonowego w C. - Sądu Pracy z 29 lipca 2009 r., oddalającego ich  powództwa o przywrócenie do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty