Wyrok SN z dnia 2 października 2009 r., sygn. II PK 105/09

Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę na podstawie art. 943 § 4 i 5 k.p. nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tytułu mobbingu na podstawie art. 415 k.c.

Teza urzędowa

SSN: Józef Iwulsk (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca),

Małgorzata WrębiakowskaMarzec

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 października 2009 r. sprawy z powództwa Waldemara G. przeciwko Przedsiębiorstwu Eksploatacji Rurociągów Naftowych P. SA w P. o sprostowanie świadectwa pracy, odszkodowanie za wydanie niewłaściwego świadectwa pracy, odszkodowanie z tytułu mobbingu, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu OkręgowegoSądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Płocku z dnia 2 grudnia 2008 r. [...]

1. odrzucił skargę kasacyjną w części dotyczącej roszczeń o sprostowanie świadectwa pracy oraz o odszkodowanie za niewydanie właściwego świadectwa pracy;

2. uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej roszczenia o odszkodowanie z tytułu mobbingu (punkt 1) oraz w części orzekającej o kosztach procesu i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Płocku do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd RejonowySąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Płocku wyrokiem z 6 maja 2008 r. [...] oddalił w całości powództwo Waldemara G. przeciwko Przedsiębiorstwu Eksploatacji Rurociągów Naftowych "P." SA w P. o sprostowanie świadectwa pracy, odszkodowanie za wydanie niewłaściwego świadectwa pracy i odszkodowanie z tytułu mobbingu.

Powód domagał się sprostowania wydanego mu świadectwa pracy i zasądzenia na jego rzecz zryczałtowanego odszkodowania w kwocie 12.518,40 zł z ustawowymi odsetkami w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy. Następnie rozszerzył powództwo żądając dodatkowo zasądzenia kwoty 62.481,60 zł z ustawowymi odsetkami tytułem zadośćuczynienia za stosowanie wobec niego przez pozwanego niedozwolonych praktyk mobbingowych oraz naruszenie przez pozwanego zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Ostatecznie powód, reprezentowany przez pełnomocnika (radcę prawnego), precyzując roszczenie wskazał, że wnosi o zasądzenie odszkodowania (a więc już nie zadośćuczynienia) z tytułu stosowania wobec niego przez pracodawcę mobbingu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty