09.07.2009 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. II PK 46/09

Przesłanie podmiotowi zewnętrznemu firmowego dokumentu, który nie był opatrzony klauzulą poufności, jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych powodującym zagrożenie interesów pracodawcy i stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Sąd Najwyższy w składzie:

Sędzia SN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

Sędzia SN Katarzyna Gonera

Sędzia SN Józef Iwulski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Anny F. przeciwko P. Spółce Akcyjnej w W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 lipca 2009 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 12 grudnia 2007 r., oddala skargę kasacyjną i zasądza od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 900 (dziewięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 września 2006 r., Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił powództwo Anny F. przeciwko P. S.A. w W. o przywrócenie do pracy.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka została zatrudniona w pozwanej spółce 4 stycznia 1988 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, przy czym od 1 marca 2001 r. zajmowała stanowisko głównego specjalisty ds. ekonomicznych w pełnym wymiarze czasu pracy. W dniu 27 kwietnia 2001 r. prezes zarządu spółki wydał zarządzenie w sprawie wprowadzenia "Instrukcji o ochronie informacji niejawnych", a 30 maja 2001 r. powódka zobowiązała się do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa pozwanej spółki, w tym do nieujawniania innej osobie oraz niewykorzystywania we własnej działalności gospodarczej informacji stanowiących tajemnicę pozwanej (podanych w załączniku nr 2 do instrukcji). Jednocześnie powódka oświadczyła, że są jej znane obowiązujące w pozwanej spółce przepisy dotyczące ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, w tym przepisy o odpowiedzialności karnej za jej ujawnienie. Zgodnie z treścią załącznika do instrukcji, tajemnica przedsiębiorstwa to "nie ujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe lub organizacyjne, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności". W dniu 30 października 2002 r. powódka zwróciła się z pisemną prośbą do działu kadr pozwanej spółki o rozwiązanie za porozumieniem stron umowy o pracę z dniem 30 listopada 2002 r. Z kolei, 5 listopada 2002 r. pracodawca doręczył powódce pismo rozwiązujące z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych w postaci przekazania w dniu 30 października 2002 r. na zewnątrz firmy posiadanych przez nią informacji służbowych. W piśmie tym pozwana stwierdziła ponadto, że pracodawca utracił zaufanie do powódki. W dniu 1 grudnia 2002 r. powódka rozpoczęła pracę w Przedsiębiorstwie Państwowym "Porty Lotnicze".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty