23.06.2009 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 23 czerwca 2009 r., sygn. II PK 302/08

Związanie prawomocnym wyrokiem przywracającym pracownika do pracy na poprzednich warunkach obejmuje także - wynikające z wykładni tego wyroku - ustalenie, że pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 365 § 1 k.p.c.).

 

Przewodniczący SSN Małgorzata Gersdorf, Sędziowie SN: Zbigniew Hajn (sprawozdawca), Roman Kuczyński.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 czerwca 2009 r. sprawy z powództwa Marka W. przeciwko LG E.M. Spółka z o.o. o przywrócenie poprzednich warunków pracy, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Płocku z dnia 20 czerwca 2008 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powód Marek W. wnosił o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy, a pozwana LG E.M. Spółka z o.o. o oddalenie tego powództwa. Zgodnie z przyjętymi w sprawie ustaleniami, powód zawarł z pozwaną kolejno umowy o pracę: od 1 maja do 31 lipca 2001 r., jako pracownik magazynowy na okres próbny, a następnie umowy o pracę na czas określony od 1 sierpnia 2001 r. do 1 sierpnia 2002 r., jako pracownik magazynowy, od 2 sierpnia 2002 r. do 2 sierpnia 2005 r., jako magazynier i od 3 sierpnia 2005 r. do 2 sierpnia 2010 r. z możliwością rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem, na stanowisku brygadzisty w dziale materiałowym. Pismem z 6 marca 2007 r. pozwana wypowiedziała powodowi umowę o pracę ze skutkiem na 24 marca 2007 r. Od tego wypowiedzenia powód złożył odwołanie do Sądu Rejonowego w Ciechanowie, który wyrokiem z 30 maja 2007 r. [...] przywrócił go do pracy na poprzednich warunkach. Wobec braku stosownych wniosków i środków zaskarżenia uzasadnienie tego wyroku nie zostało sporządzone i uprawomocnił się on 21 czerwca 2007 r. Na tej podstawie powód zgłosił swój powrót do pracy. Pozwana dopuściła go do pracy jako brygadzistę na produkcji, tj. na stanowisku innym niż poprzednie. Następnie, 3 sierpnia 2007 r. powód otrzymał wypowiedzenie zmieniające, zgodnie z którym miał być zatrudniony na stanowisku montera z wynagrodzeniem podstawowym według kategorii 12, tj. 6,55 zł/godz. brutto plus premia uznaniowa. Wypowiedzenie to nie było poprzedzone konsultacją ze związkami zawodowymi, których powód jest członkiem. Powód nie złożył oświadczenia o nieprzyjęciu zaproponowanych warunków i od sierpnia 2007 r. pracuje na stanowisku montera uzyskując wynagrodzenie w wysokości wskazanej przez pozwaną, jednakże od wskazanego wypowiedzenia zmieniającego wniósł odwołanie w pozwie inicjującym niniejszy proces. Uwzględniając to odwołanie Sąd Rejonowy przywrócił powoda do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy w pozwanej Spółce. Sąd uznał, że wypowiedzenie warunków pracy i płacy złożone przez pozwaną 3 sierpnia 2007 r. było wadliwe. W szczególności Sąd wskazał, że był związany ustaleniem co do rodzaju umowy poczynionym w wymienionym wcześniej prawomocnym wyroku Sądu Rejonowego z 30 maja 2007 r., który przywracając powoda do pracy na poprzednich warunkach musiał uznać, że łącząca strony umowa o pracę z 25 lipca 2005 r. była umową na czas nieokreślony, bowiem tylko w przypadku wadliwego wypowiedzenia takiego rodzaju umowy Kodeks pracy przewiduje przywrócenie do pracy. Skoro strony wiązała umowa o pracę na czas nieokreślony, to wypowiedzenie zmieniające z 3 sierpnia 2007 r. naruszało art. 42 k.p., gdyż nie zawierało uzasadnienia oraz było sprzeczne z art. 30 § 4 k.p. i art. 38 k.p., ponieważ nie było poprzedzone konsultacją ze związkami zawodowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty