16.01.2009 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 16 stycznia 2009 r., sygn. I PK 138/08

Roszczenie o odszkodowanie na podstawie przepisów Kodeksu cywil­nego nie stanowi roszczenia alternatywnego wobec roszczenia o wynagrodze­nie za czas pozostawania bez pracy (art. 4771 k.p.c.).

 

Przewodniczący SSN Małgorzata Gersdorf (sprawozdawca), Sędziowie SN: Józef Iwulski, Romualda Spyt.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 stycznia 2009 r. sprawy z powództwa Krystyny S. przeciwko Gminie K. w K. o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, o dodatkowe wynagrodzenia roczne, o świadczenia z funduszu socjalnego, na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie z dnia 27 lutego 2008 r. [...]

1. o d d a l i ł skargę kasacyjną,

2. zasądził od skarżącej powódki Krystyny S. na rzecz strony pozwanej Gminy K. w K. 900 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wskutek ostatecznego sprecyzowania powództwa powódka domagała się za­sądzenia od pozwanego odszkodowania za czas pozostawania bez pracy, wyrówna­nia wynagrodzeń rocznych za lata 2000 i 2001 oraz dofinansowania i ekwiwalentów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Powódka była zatrudniona w Szkole Podstawowej [...] w K. w wymiarze pełnego etatu. Na skutek wadliwego wypowie­dzenia stosunku pracy, pozostawała bez pracy w okresie od 1 września 2000 r. do dnia 27 października 2000 r. Natomiast w okresie od 27 października 2000 r. (tj. od daty wydania nieprawomocnego wyroku Sądu Rejonowego) do dnia 16 maja 2001 r. (prawomocne orzeczenie o przywróceniu do pracy) powódka wykonywała pracę w wymiarze 1 / 2 etatu. Na skutek orzeczenia sądu pracy została przywrócona do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy i uzyskała wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy w wysokości wynikającej z art. 47 k.p., tj. za jeden miesiąc. Powódka kwestio­nowała prawidłowość tego i wnosiła o zasądzenie wynagrodzenia za cały okres pro­wadzonego sporu. Twierdziła, że jako członek ogniska ZNP podlegała szczególnej ochronie i to czyni jej roszczenie w pełni zasadnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty