Wyrok SN z dnia 25 września 2008 r., sygn. II PK 44/08
Jeżeli procesowi likwidacji dotychczasowego pracodawcy towarzyszy przejęcie zakładu w trybie art. 231 k.p., nowy pracodawca nie może powoływać się na tę likwidację i dokonywać wobec przejętych pracowników wypowiedzeń umów o pracę (także wypowiedzeń zmieniających) z zastosowaniem art. 411 k.p. wyłączającego szczególną ochronę trwałości stosunku pracy działaczy związkowych (art. 32 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn, Sędziowie: SN Zbigniew Korzeniowski, SA Halina Kiryło (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 września 2008 r. sprawy z powództwa Edwarda W. przeciwko Państwowemu Przedsiębiorstwu Użyteczności Publicznej „Poczta Polska” w W. o odszkodowanie, przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 5 listopada 2007 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Edward W. w pozwie skierowanym przeciwko Przedsiębiorstwu Użyteczności Publicznej „Poczta Polska” w W. domagał się uznania za bezskuteczne dokonanego przez stronę pozwaną wypowiedzenia warunków pracy i płacy, przywrócenia go do pracy na poprzednich warunkach i zasądzenie na jego rzecz wynagrodzenia za okres zatrudnienia po wejściu w życie wypowiedzenia zmieniającego. Uzasadniając swoje pretensje podał, iż przedmiotowe wypowiedzenie warunków pracy i płacy nastąpiło z naruszeniem przepisów dotyczących szczególnej ochrony stosunku pracy działaczy związkowych.
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dla Warszawy Śródmieścia wyrokiem z dnia 14 listopada 2005 r. oddalił powództwo i zasądził od powoda na rzecz pozwanego kwotę 1.800 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód Edward W. był zatrudniony w Centrum Badawczo-Szkoleniowym Poczty Polskiej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, (zawartej w dniu 27 października 1993 r.) na stanowisku kierownika pracowni. Jednocześnie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej [...] NSZZ „Solidarność”. Zarządzeniem [...] Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej z 21 czerwca 2002r. Centrum zostało postawione w stan likwidacji, a jego pracowników przejął w trybie art. 23 § 1 k.p. Centralny Zarząd Poczty Polskiej, który zlecił zatrudnienie powoda w Rejonowym Urzędzie Poczty W.Ś. Porozumieniem z dnia 7 listopada 2002 r. zawartym pomiędzy Centralnym Zarządem Poczty Polskiej a Centrum Badawczo-Szkoleniowym w likwidacji, w uzgodnieniu z Dyrekcją Okręgową Poczty Polskiej w W. oraz Centrum Handlu i Poligrafii w W., ustalono zasady przejęcia zasobów osobowych i majątkowych likwidowanej placówki. Zgodnie z ustępem 10 tego porozumienia pracodawcom zatrudniającym pracowników Centrum przekazano etaty wraz z funduszem na inne świadczenia pracownicze przysługujące im w 2003 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty