Wyrok SN z dnia 15 lutego 2007 r., sygn. I BP 17/06
Dokonanie przez Sąd Najwyższy w powiększonym składzie siedmiu sędziów odmiennej od dotychczasowej wykładni art. 24113 k.p., nie uzasadnia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia wydanego przed podjęciem uchwały, uwzględniającego wcześniejszy kierunek wykładni tego przepisu.
Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera, Sędziowie SN: Józef Iwulski, Herbert Szurgacz (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lutego 2007 r. sprawy z powództwa Janusza W. przeciwko PKP SA Centrali Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami w B. o zapłatę, na skutek skargi powoda o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - wyroku Sądu Okręgo-wego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 8 września 2004 r. [...]
o d d a l i ł skargę.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2004 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku oddalił powództwo Janusza W. przeciwko PKP SA Centrali Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w B. o zapłatę. Sąd Rejonowy ustalił, że powód był początkowo pracownikiem PKP Zakładu Nieruchomości w B. Następnie z mocy prawa stał się pracownikiem PKP SA w W., a od dnia 1 stycznia 2003 r. jego pracodawcą jest pozwany. Do dnia 1 marca 1999 r. sprawy związane z wynagrodzeniem kolejarzy były uregulowane w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Układ regulował szczegółowo warunki nabywania prawa do dodatku stażowe-go oraz jego wysokość. Dodatek wzrastał o 1,5% podstawy za każdy przepracowany rok. Zgodnie z nowym uregulowaniem dodatek stażowy przysługiwał pracownikom jednostek organizacyjnych powstałych w PKP w wysokości 1,5% podstawy wymiaru za każdy rok pracy aż do osiągnięcia 33% tej podstawy. Pracownicy uprawnieni do wyższego dodatku zachowali to prawo, ale bez możliwości jego wzrostu. Sąd wska-zał na art. 241 k.p., według którego korzystniejsze postanowienia układu zbiorowego z dniem jego wejścia w życie zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Postanowienia mniej korzystne wymagają dokonania wypowiedzenia zmieniającego. W ocenie Sądu Rejonowego nowe warunki płacy powoda po dniu 1 marca 1999 r. nie były mniej korzystne. Porównanie wysoko-ści potencjalnego wynagrodzenia z faktyczną jego wysokością wskazywało, iż wynagrodzenie zasadnicze powoda oraz dodatek funkcyjny wzrosły, dlatego też w ocenie Sądu Rejonowego nie było podstaw do wyrównania powodowi dodatku stażowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty