Wyrok SN z dnia 15 lutego 2006 r., sygn. II PK 301/05
Asesorowi prokuratury zwolnionemu ze służby przez Prokuratora Generalnego z naruszeniem przepisów lub w sposób nieuzasadniony przysługuje wyłącznie roszczenie o odszkodowanie (art. 50 § 3 k.p. w związku z art. 118 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze, jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 21, poz. 206 ze zm.), a nie roszczenie o przywrócenie do pracy po upływie okresu asesury lub o uzyskanie nominacji na stanowisko prokuratora.
Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Maria Tyszel.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2006 r. sprawy z powództwa Katarzyny B. przeciwko Prokuraturze Rejonowej dla W.-Ś. w W. z udziałem Ogólnopolskiego Akademickiego Związku Zawodowego w Warszawie o przywrócenie do pracy, na skutek skarg kasacyjnych powódki i Ogólnopolskiego Akademickiego Związku Zawodowego od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 17 czerwca 2005 r., [...]
o d d a l i ł skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu wyrokiem z dnia 17 czerwca 2005 r. zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 9 lipca 2003 r. w pkt I w ten sposób, że zasądził od pozwanej Prokuratury Rejonowej dla W.-Ś. na rzecz powódki kwotę 9.621,30 zł, wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 26 lipca 2001 r. i nadal do dnia zapłaty, natomiast dalej idącą apelację powódki oddalił, zasądzając od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 300 zł tytułem kosztów procesu za wszystkie instancje.
W sprawie tej ustalono, że powódka w dniu 28 lutego 1997 r. została mianowana przez Prokuratora Generalnego na stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej w W., gdzie pełniła czynności prokuratorskie przez okres dwóch lat. Od dnia 15 października 1997 r. do dnia wytoczenia powództwa (tj. 7 września 1999 r.) powódka pełniła służbę w Prokuraturze Rejonowej dla W.-Ś. w W., gdzie została przeniesiona pismem Prokuratora Generalnego z dnia 7 października 1997 r. W dniu 27 lutego 1998 r., na polecenie Prokuratora Wojewódzkiego, została przeprowadzona kontrola akt spraw prowadzonych przez powódkę, która wykazała nieprawidłowości w jej pracy. W wyniku tej kontroli, jak i po dodatkowych badaniach przeprowadzonych przez specjalną komisję, powódka uzyskała negatywną opinię w sprawie wniosku o powołanie jej na stanowisko prokuratora. Dnia 2 marca 1999 r. Prokurator Okręgowy w W. wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o zwolnienie powódki ze służby, a pismem z dnia 12 marca 1999 r. Prokurator Generalny zwolnił powódkę ze stanowiska asesora w Prokuraturze Rejonowej dla W.-Ś. w W., z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Decyzja ta została poprzedzona weryfikacją pracy powódki, dokonaną przez komisję powołaną do tego celu przez Prokuratora Apelacyjnego w W. Od tego wypowiedzenia powódka odwołała się do Sądu Rejonowego, który wyrokiem z dnia 12 stycznia 2000 r. przywrócił ją do pracy, ponieważ wypowiedzenie zostało jej wręczone w czasie jej usprawiedliwionej nieobecności. Po stawieniu się powódki do pracy, została jej ponownie wręczona kserokopia pisma z dnia 12 marca 1999 r. wypowiadającego stosunek służbowy. Powódka odwołała się do Sądu Rejonowego, który postanowieniem z dnia 26 stycznia 2001 r. odrzucił pozew uznając, iż roszczenie powódki zostało już osądzone prawomocnym wyrokiem z dnia 12 stycznia 2000 r. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia, powódka stawiła się pracy, zgłaszając gotowość do jej świadczenia. Została wówczas oddelegowana do Prokuratury Rejonowej dla W.-S.M., gdzie świadczyła pracę do dnia 30 kwietnia 2001 r. Równocześnie toczyło się postępowanie przed Sądem Dyscyplinarnym przy Prokuraturze Generalnej w przedmiocie uchybienia przez powódkę godności urzędu prokuratorskiego w związku z jej wcześniejszym postępowaniem w stosunku do przełożonych w Prokuraturze Rejonowej dla W.-Ś., w wyniku którego powódka została uznana winną. Na skutek odwołania powódki od tego wyroku Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym, wobec podniesionego zarzutu przedawnienia przewinienia, umorzył postępowanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty