Wyrok SN z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. I BP 12/06

Porozumienie stron stosunku pracy o zrzeczeniu się przez pracownika nagrody jubileuszowej jest nieważne na podstawie art. 58 k.c. Żądanie zapłaty tej nagrody podlega ocenie w świetle art. 8 k.p.

 

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz, Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Zbigniew Hajn.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 listopa­da 2006 r. sprawy z powództwa Władysława W. przeciwko „C.” Spółce z o.o. w K. o odprawę pieniężną i nagrodę jubileuszową, na skutek skargi Rzecznika Praw Oby­watelskich o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - wy­roku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 19 maja 2005 r. [...]

o d d a l i ł skargę.

 

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu wyrokiem z 21 lutego 2005 r. [...] oddalił powództwo Władysława W. przeciwko „C.” Spółce z o.o. w K. o nagrodę jubileuszową. Sąd Rejonowy ustalił, że powód był pracownikiem po­zwanej w latach 1967-1976 i 1982-2002. Stosunek pracy powoda z pozwaną Spółką ustał 31 października 2002 r. w wyniku wypowiedzenia umowy o pracę, dokonanego na prośbę powoda, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (likwidacja stanowi­ska pracy). Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zostało zło-żone 12 lipca 2002 r. Taki sposób rozwiązania umowy o pracę (z przyczyn dotyczą-cych pracodawcy), o co zabiegał powód, stwarzał mu prawo do uzyskania świadcze-nia przedemerytalnego bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy. W okresie wypo­wiedzenia - 30 lipca 2002 r. - powód nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy w wysokości 6.080 zł. Nagroda ta nie została jednak wypłacona, ponieważ pracodawca uznał, że powód skutecznie zrzekł się - w piśmie z 2 lipca 2002 r. - prawa do nagrody jubileuszowej w zamian za umożliwienie mu kontynuowania za­trudnienia do 31 października 2002 r. w celu nabycia uprawnień do świadczenia przedemerytalnego. Powód zabiegał również o to, aby pracodawca nie rozwiązał z nim stosunku pracy z powodu wykorzystania w całości dopuszczalnego okresu świadczeń z tytułu choroby, ponieważ przed rozwiązaniem stosunku pracy korzystał z zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty